Pave Leo er vært: Inviterer Viggo Mortensen

Lørdag er pave Leo vært i Vatikanet for en række skuespillere og instruktører som led i den romerskkatolske kirkes jubelår, der finder sted hvert kvart århundrede.
Han har blandt andre inviteret skuespillerne Cate Blanchett, Monica Bellucci, Chris Pine samt dansk-amerikanske Viggo Mortensen.
Det skriver mediet Euronews.
Billeder viser Viggo Mortensen hilse på pave Leo og overrække ham en gave.
Instruktørerne Spike Lee, Wang Bing, George Miller, Marco Bellocchio, Gus Van Sant og Abel Ferrara er også blevet inviteret med til jubilæet.
Pave Leo ønsker at styrke dialogen med filmverdenen, især med skuespillere og instruktører.
- For at udforske de muligheder, som kunstnerisk kreativitet giver for kirkens mission og fremme af menneskelige værdier, siger paven i en udtalelse fra Vatikanet.
Den amerikanske pave fortalte i samme ombæring, hvilke fire film, der er hans yndlings.
Det er "It's a Wonderful Life" fra 1946, "The Sound of Music" fra 1965, "Ordinary People" fra 1980 og "Life Is Beautiful" fra 1997.
Det er ikke første gang, at paven har mødtes med personer inden for filmverdenen.
I juli var skuespilleren Al Pacino forbi Vatikanet, og i sidste uge var skuespilleren Robert De Niro på besøg hos paven.
Viggo Mortensen er i særdeleshed kendt for sin rolle som Aragorn i "Ringenes Herre"-trilogien. Han spillede også hovedrollen i filmen "Green Book", der modtog tre Oscar-priser, heriblandt for bedste film.
I den katolske kirke er jubelåret tænkt som et år, hvor man kan reflektere over og råde bod på sine synder.
Året giver ofte anledning til koncerter, udstillinger, konferencer og andre begivenheder.
2025 er blevet udpeget som et særligt helligt år af den katolske kirke. I dette år er temaet håb.
Året begyndte i december sidste år og vil slutte i begyndelsen af januar 2026.