Annonce
Krimi7 timer siden

Ahmed Samsam anholdt i centrum af København: - Film det her

Ahmed Samsam - der er kendt som agent for efterretningstjenesterne - blev i midten af oktober flået ud af en bil i det centrale København og anholdt
Ahmed Samsam efter Højesterets dom tilbage i september. Nu er han igen, igen kommet i karambolage med politiet.
Ahmed Samsam efter Højesterets dom tilbage i september. Nu er han igen, igen kommet i karambolage med politiet.
 Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Annonce

LÆS OGSÅ: Britta Nielsens svigersøn i råt selskab: Er medlem af Hells Angels

I starten af september fik Ahmed Samsam endelig rettens ord for, at de danske efterretningstjenester FE og PET skulle anerkende, at han har arbejdet for dem som agent.

Det har været en årelang kamp for den 35-årige Samsam, der brugte flere år indespærret i Spanien, stemplet som terrorist i forbindelse med sit arbejde for efterretningstjenesterne i Syrien tilbage i 2013 og 2014.

Men der skulle ikke gå længe, før Ahmed Samsam igen er i medierne i forbindelse med en politisag - 19. oktober blev Ahmed Samsam flået ud af en bil i det centrale København og anholdt, viser en video, som Ekstra Bladet har i deres besiddelse.

I videoen kan man se, hvordan den tidligere spion er blevet stoppet i det centrale København i en Audi.

Bilen er omringet af betjente, hvorefter Ahmed Samsam bliver flået hårdhændet ud af bilen.

Ahmed Samsam under retssagen i Spanien, hvor han blev stemplet som terrorist. Han har nu Højesterets ord for, at han arbejdede som spion for efterretningstjenesterne FE og PET.
Ahmed Samsam under retssagen i Spanien, hvor han blev stemplet som terrorist. Han har nu Højesterets ord for, at han arbejdede som spion for efterretningstjenesterne FE og PET.
 Foto: Luca Piergiovanni/AFP/Ritzau Scanpix

Ifølge Ekstra Bladet har den 35-årige forklaret dem, at han blev stoppet i en rutinekontrol, der eskalerede voldsomt, da en af betjentene nægtede ham at filme hendes tjenestenummer.

Ifølge Ahmed Samsam slettede politikvinden efterfølgende videoen fra hans telefon.

I videoen kan man se, hvordan han bliver holdt nede på jorden af flere betjente, ligesom en betjent fastholder et knæ i nakken på den liggende Samsam.

Annonce

Han har derudover forklaret til Ekstra Bladet, at han efterfølgende blev kørt til politistationen, hvor han fik taget en narkotest - den viste sig ifølge Samsam at være negativ.

Københavns Politi har ikke ønsket at svare på formiddagsavisen spørgsmål til sagen - de fortæller, at man kan klage til politiet om unødig magtanvendelse ved at henvende sig til Den Uafhænginge Politiklagemyndighed.

Ahmed Samsam blev få dage efter Højesterets dom idømt tre måneders ubetinget fængsel ved Østre Landsret i en sag, hvor han blev dømt for trusler mod politifolk.

Annonce

Sponsoreret indhold