Annonce
Sport7 timer siden

Bekræfter Jannik Sinner forholdet til Laila Hasanovic her? Takker ”kæresten”

Efter søndagens finalesejr i Wien i ATP 500-turneringen nævnte Jannik Sinner sin kæreste i takketalen. Alt imens sad Laila Hasanovic på tribunen med Sinners mor
Efter sejren i Østrig gjorde Jannik Sinner det klart, at han ikke længere er single. Og på lægterne ved siden af Sinners mor sad igen Laila Hasanovic.
Efter sejren i Østrig gjorde Jannik Sinner det klart, at han ikke længere er single. Og på lægterne ved siden af Sinners mor sad igen Laila Hasanovic.
 Foto: Tobias Steinmaurer/AFP/Ritzau Scanpix
Annonce

LÆS OGSÅ: Legende er død: Blev kun 41 år

Der var nok en gang fint besøg på lægterne, da Jannik Sinner spillede en vigtig tenniskamp søndag aften.

Her slog han Alexander Zverev i finalen i ATP 500-turneringen i Wien.

Men det er mest af alt takketalen efter sejren, som har fået stor opmærksomhed i udlandet.

- Mange tak for støtten. Arbejdet i lægger i det og indsatsen. Det er ikke altid nemt at forstå mig nogle gange, men tak for indsatsen. Til alle her, min familie, min kæreste, mine venner. Til hele mit hold, og også til dem, som ser med derhjemme. Mange tak for støtten, lød det fra italieneren efter sejren.

Den 24-årige italiener takkede altså specifikt ”kæresten”, og kort efter talen filmede et kamera på Jannik Sinners mor, som sad sammen med danske Laila Hasanovic, som er blevet kædet romantisk sammen med tennisstjernen i mange måneder.

Laila Hasanovic så finalen i Wien ved siden af Jannik Sinners mor, Siglinde. Og noget kunne tyde på, at hun kalder hende for svigermor.
Laila Hasanovic så finalen i Wien ved siden af Jannik Sinners mor, Siglinde. Og noget kunne tyde på, at hun kalder hende for svigermor.
 Foto: Felice Calabro'/PA Images/Ritzau Scanpix

Hverken Laila Hasanovic eller Jannik Sinner har bekræftet deres forhold endnu.

Annonce

Men Jannik Sinner er altså ikke længere single.

I juni blev den danske model spottet på lægterne til finalen ved French Open, hvor hun støttede Sinner.

Måneden forinden havde italieneren været på besøg i Danmark, men her udtalte Sinner, at det var en forretningstur.

Sinner og Hasanovic er sidenhen blevet spottet sammen flere gange – blandt andet i Monaco, hvor de af flere omgange har købt is i den samme butik.

I september var isbutiksejeren, Nicoletta Stampfl, da heller ikke i tvivl om, at Hasanovic og Sinner har det godt sammen.

Annonce

Sponsoreret indhold