Annonce
Krimi9 timer siden (opd. 8 timer siden)

Polak dømt for drab på ven i hoteldrab: Skød ham ved et uheld

Polakken forklarer, at det var et uheld med en defekt pistol, der gjorde, at en 29-årig døde på et hotel
Politiet ved A-hotels i Brøndby i forbindelse med det uagtsomme drab.
Politiet ved A-hotels i Brøndby i forbindelse med det uagtsomme drab.
 Foto: Presse-fotos
Annonce

LÆS OGSÅ: Dansk influencer dømt for voldsorgie i Thailand: - Jeg tabte sutten

En 32-årig polsk mand idømmes i Retten i Glostrup seks års fængsel for uagtsomt manddrab på en 29-årig landsmand 5. januar 2024 på et hotelværelse på A Hotels i Brøndby.

Manden, hvis navn er Michal Tomasz Kapicki, erkender tirsdag, at det var ham, som affyrede det dræbende skud med en pistol.

Han forklarer i retten, at det var et uheld, og at han ikke vidste, at der var en patron i våbnet. Samtidig skulle pistolen have været defekt, hvilket gjorde, at den ikke altid virkede.

Pistolen havde han erhvervet én til halvanden måned før uheldet, da han tidligere var blevet truet af en mand, som han var bange for ville opsøge ham igen.

Den 32-årige mand havde afprøvet pistolen i en skov kort efter erhvervelsen, men havde oplevet, at slæden på pistolen kunne sætte sig fast.

Annonce

Ved ulykken havde han sammen med offeret, som han anså som en ven, "leget" med pistolen og peget rundt i værelset.

Han havde dog ikke peget direkte på offeret eller en tredje person, som var til stede på hotelværelset.

Manden var sikker på, at pistolen var fastlåst, da han trykkede på aftrækkeren. Den 29-årige mand døde på stedet, da et enkelt skud ramte ham i brystet, fortæller den nu dømte mand.

Annonce

Den 32-årige polak fortæller, at han ikke havde nogen intentioner om at dræbe de to mænd, som han anså som sine gode venner.

Michal Tomasz Kapicki tjekkede mandens puls, men ringede ikke efter en ambulance, da han og den tredje person var sikker på, at den 29-årige var død. Han ville ikke involvere politiet, fordi han var sigtet i en sag i Polen.

De to mænd kørte derfor fra hotellet.

Annonce

Den 32-årige skød ud af vinduet fra en bil, men han kan tirsdag i retten ikke erindre, hvorfor han gjorde det. Han forklarer, at alkoholen og kokainen, som de havde indtaget den aften, kan have påvirket hans handlinger.

Pistolen blev smidt i en vejkant, inden han flygtede til Sverige.

Han kom først til Danmark mere end halvandet år efter drabet.

Dommeren begrunder straffen med, at manden havde været i besiddelse af et ulovligt skydevåben, og at han havde været påvirket af kokain og alkohol. Pistolen var defekt, men det var ikke nok til at gøre straffen lavere.

Annonce

- Man vidste, at pistolen nogle gange virkede, men man stod alligevel og fægtede med den, siger dommeren under domsafsigelsen.

Ud over fængselsstraffen er han også blevet udvist af Danmark med indrejseforbud for bestandigt.

Manden ønsker betænkningstid i forhold til en eventuel anke af straffen, oplyser hans forsvarsadvokat, Gitte Juul Jensen.

Annonce

Sponsoreret indhold