Kevin Møller siger farvel til Flensburg-Handewitt et år før tid

Kevin Møller siger til sommer farvel til Flensburg-Handewitt, et år før kontrakten med den nordtyske håndboldklub stod til at udløbe.
Det oplyser Flensburg-Handewitt i en video på Instagram.
36-årige Møller har tilbragt de seneste fire år i klubben, efter at han vendte hjem fra Barcelona. Tidligere var han også fire år i Flensburg-Handewitt, og når han stopper til sommer, har han samlet set tilbragt ni sæsoner i klubben.
- Det er en rigtig svær beslutning. Jeg tror, I ved, hvad den her klub betyder for mig. Jeg er rigtig stolt over at have repræsenteret klubben i så lang tid, lyder det i videoen fra den grådkvalte dansker.
Som målmand i Flensburg har Kevin Møller været med til at vinde både mesterskabet og pokalturneringen i Tyskland.
Desuden er det blevet til to triumfer i Europas næststørste klubturnering, European League.
Kevin Møller har også længe været i spil til det danske landshold, som han tre gange har vundet VM sammen med. Desuden var han med til at vinde sølv ved OL i 2021 i Tokyo.
Historien melder indtil videre intet om, hvor tometermanden fortsætter håndboldkarrieren. Tidligere har TV 2 Sport erfaret, at han vender hjem til den danske liga for at tørne ud for GOG, men det er ikke bekræftet.
Møller spillede i GOG fra 2011 til 2014.