Kendte6 timer siden

Kamal gæstede Hav Runners: Endte i kørestol

I weekenden havde Kamal Hassan endelig takket ja til at gøre sin livsmakker Havshen Nabaz selskab i hans løbeklub Hav Runners. Det endte dog relativt dramatisk
SE og HØR mødte Hav og Kamal på årets Roskilde Festival, hvor de var med i en livepodcast. Her fortalte de begge om, hvordan Kamal havde haft en svær periode i sit liv.
 Video: Kasper Wenstrup

LÆS OGSÅ: KAMAL HASSAN TALER UD OM DEPRESSION

Havshen Nabaz er blevet bidt af at løbe, siden han i foråret blev udfordret af TV 2 til at deltage i Royal Run. Løbeglæden er blevet så stor hos podcaststjernen, at han sågar har startet sin egen løbeklub Hav Runners.

Her har flere hundredevis af danskere tilsluttet sig Hav og hans kendte gæsteløbere, som blandt andre har talt Jesper Lindstrøm, Mahamad Habane og Rasmus Søndergaard. Men én har manglet.

Folket har sukket efter, at Havs partner in crime, Kamal Hassan, snørrede løbeskoene. Ved afslutningen af Hav Runners' Danmarksturné i weekenden gjorde han så endelig det.

Det endte dog ikke helt som håbet. Kort inde på den fem kilometer lange rute gik det galt for Kamal, som sågar endte i en kørestol.

- Da der blev råbt ”nu starter vi”, tænkte jeg ”fuck”, og da vi har løbet 500 meter, troede jeg, at jeg havde løbet et halvmaraton, fortæller han til SE og HØR.

Havshen Nabaz, Kamal Hassan
Da løbeturen ikke endte optimalt for Kamal, stod makkeren Hav klar til at skubbe sin kammerat rundt i en kørestol.
 Foto: Privat

- Jeg er ikke kommet til skade, men bro, jeg har ikke løbet i fem år. Jeg var helt færdig, så jeg skulle have noget, som en kunne rulle mig på efterfølgende. Jeg havde virkelig brug for kørestolen, da jeg var færdig.

Ikke igen!

Efter at have fået pulsen ned - ved hjælp af kørestolen og sin astmamedicin - var Kamal tilbage i sit vanlige gode humør og nød det fællesskab, som virkelig hersker i løbeklubben.

- Da jeg løb med blandt alle de mennesker, så forstod jeg, hvor passionen for løb kommer fra. Det er en sindssyg følelse, og det er søde mennesker, der kommer.

- Folk var så søde og skubbede mig frem. Det gør et eller andet, lyder det fra Kamal.

Nu skulle man måske tro, at den tidligere "Vild med dans"-deltager er blevet skræmt fra vid og sans og aldrig igen skal have et par løbesko på.

Sådan forholder det sig dog slet ikke.

- Mit mål er faktisk, at jeg skal op og løbe fem kilometer. Fra at være en mand, der hader at gå og løbe, så har jeg fuldstændig skiftet holdning. Nu vil jeg rigtig gerne være en del af det og komme ud at løbe, afslører Kamal, som gerne vil begynde at presse sig selv noget mere.

Sponsoreret indhold