Kendte17 timer siden

Stjernevrimmel til premiere på "STOLT" på Folketeatret

Lørdag aften stod på store smil og premierefest på Folketeatret, hvor "STOLT" har fået premiere

"STOLT"-premiere på Folketeatret

Lørdag aften rullede Folketeatret den røde løber ud, da sæsonens store premiere gik løs – og kendisserne strømmede til for at se teaterkoncerten "STOLT".

Gæsterne ankom i feststemning til det smukke teater i Nørregade, hvor der var fuldt hus og masser af kendte ansigter blandt publikum.

På scenen kunne man opleve et stærkt hold bestående af blandt andre Niels Ellegaard, Sonja Richter, Louise Fribo og Johannes Lilleøre.

”STOLT” er en teaterkoncert i storformat med helt nye sange af Katrine Muff og Lone Hørslev. Forestillingen tager publikum med på en musikalsk rejse gennem Danmark og kredser om alt fra fællesskab og tilhørsforhold til den danske kulturarv.

Inspirationen kommer fra designer Nicholas Nybros moderne folkedragter, der oprindeligt blev vist på Designmuseum Danmark.

På scenen kan man opleve Niels Ellegaard, Sonja Richter, Louise Fribo, Johannes Lilleøre, Sharon Kumaraswamy, Tue Lunding, Wahid Sui, Emma Cæcilie KristensenP

remieren markerede starten på en ny sæson i Folketeatret – og skal du nå at opleve ”STOLT”, kan det gøres helt frem til 12. oktober.

Se alle billedernbe i galleriet øverst i artiklen.

Sponsoreret indhold