Kendt fra TV 2: Nu har Linda Toft født sit niende barn

Der er blevet lidt ekstra liv i huset hos Linda Toft og ægtemanden Glenn.
For parret – der har medvirket i TV 2-programmet ”Vi er de hjemmegående” – blev for kort tid siden forældre for niende gang.
Natten til i dag, 18. august, nedkom Linda således med en velskabt baby. Og det var en velskabt dreng, der landede i familiens skød ved en hjemmefødsel.
På instagram har den nybagte mor delt en video, der viser hende med den lille ny i favnen.
- 4.400 gram og 52 centimeter helt enorm kærlighed kom ud til vores flok i nat. Og alle er helt forelskede, skriver Linda Toft til videoen, hvor hun altså også afslører, at der var tale om en hjemmefødsel.
Netop hjemmefødsel var også noget, som Linda og resten af familien havde drømt om forud for familieforøgelsen.
Glenn og Linda Toft mødte hinanden for snart 18 år siden på HF i Grenaa, da hun var 17, og han var 30. Siden har parret udvidet deres familie ikke bare én gang, men hele ni.
Parret har – foruden den lille ny guldklump – syv andre drenge og en pige.
Familien har dog ikke kun gjort sig bemærket for den store børneflok.
Glenn og Linda Toft har også gjort sig bemærket, fordi de kun lever af Glenns løn, ligesom ingen af de små børn går i børnehave eller skole. De bliver i stedet hjemmeskolet af Linda, der ærligt fortæller om familiens utraditionelle liv på sin instagramprofil.