Kendte7 timer siden

Caroline Fleming og Frederik Kølle i vild nedtur: Har mistet millioner

Tv-kendissen og plastikkirurgen tabte sidste år 8,8 millioner kroner i deres klinik. Nu hiver de nye, kendte ejere ind, og der bliver spyttet mange penge i kassen for at redde firmaet
Caroline Fleming og Frederik Kølle åbnede dørene til deres klinik sidste år.
Caroline Fleming og Frederik Kølle åbnede dørene til deres klinik sidste år.
 Foto: Mikael Rieck

TIP OS: Kender du mere til sagen? Del din viden i en mail til jonas.sand@sh.dk

LÆS OGSÅ: Caroline Fleming i voldsomt uheld: Flere knogler er brækket

Det første år af Caroline Flemings drøm endte mere som et økonomisk mareridt.

Således tabte den klinik for plastikkirurgi, som hun sidste år åbnede sammen med sin kæreste, Frederik Kølle, mere end 8,7 millioner kroner sidste år.

Det viser et nyt regnskab for selskabet, der blev stiftet 29. februar 2024, inden de senere på året slog dørene op for klinikken.

Det er dog ikke noget, der får Caroline Fleming og Frederik Kølle til at gå i panik. Således skriver de i ledelsesberetningen, at underskuddet var forventet, da der er blevet investeret i at etablere klinikken og få personale.

"Underskuddet skyldes primært opstartsomkostninger, herunder investeringer i udstyr, markedsføring og udvikling af vores ydelser," skriver parret og fortæller, at de har fået solide og kapitalstærke investorer ind i firmaet.

"(...) hvilket giver os tryghed og mulighed for at gennemføre vores vækstplaner. Ledelsen vurderer, at selskabet er godt rustet til at realisere sit potentiale, og vi forventer, at de kommende år vil vise en positiv udvikling i takt med, at vores forretningsmodel og markedsposition styrkes."

Egenkapitalen i Caolin A/S er negativ med 8,3 millioner kroner, men ejerne holder hånden under selskabet og regner med at kunne få det vendt rundt.

Modeboss spytter penge i

Selskabet ejes af FredCaro Group ApS, og det er her, de såkaldte "solide og kapitalstærke investorer" er kommet ind.

Af det offentlige virksomhedsregister fremgår det, at der alene i 2025 er spyttet ti millioner kroner ekstra i kassen - halvdelen 8. maj og den anden halvdel 18. juli - i såkaldte kapitalforhøjelser.

Sidste år blev der ad flere omgange spyttet mere end 11,2 millioner kroner i kassen på samme måde.

I forbindelse med de nye milliontilførsler er der også kommet nye ejere ind i FredCaro Group ApS, som i sidste ende ejer klinikken.

Her har selskabet CLAN-Capital ApS fået mellem fem og ti procents ejerskab, mens PMC Finans ApS har overtaget mellem 10 og 15 procent af virksomheden.

Blandt ejerne af sidstnævnte selskab finder man et kendt navn i den danske medie- og modebranche. Cecilie Ingdal, der er chefredaktør og medejer hos Elle samt en del af Copenhagen Fashion Week, ejer nemlig en tredjedel af PMC Finans ApS.

Caroline Fleming og Frederik Kølle ejer nu hver 27,87 procent af klinikken, som førstnævnte beskrev som en drøm, da de åbnede den.

"Jeg er så glad for at annoncere, at jeg er stifteren af Caolin Clinic. Caolin er et drømmeprojekt for mig. Siden jeg var en lille pige, har jeg stræbet efter at få mig selv til at have det bedre," skrev hun sidste år på Instagram.

SE og HØR forsøger at få en kommentar fra parret gennem deres pr-ansvarlige, Elisa Lykke, samt Elle-chefredaktør Cecilie Ingdal.

Sponsoreret indhold