Kendte30. juli 2025

Tobias Hamanns svære dilemma: Hvordan tilgiver jeg min morfar?

Tobias Hamann har tidligere fortalt sin families mørke hemmelighed og fortæller nu, at han stadig kæmper med sit forhold til sin morfar
Tobias Hamann deler sit dilemma med sangeren Basim i DR-programmet "Hvad tror danskerne på?".
Tobias Hamann deler sit dilemma med sangeren Basim i DR-programmet "Hvad tror danskerne på?".
 Foto: DR/Mikkel Ulriksen

LÆS OGSÅ: Stor mystik efter utroskabsrygter: Irina Olsen og Faustix følger ikke hinanden

Det var et kæmpe chok for Tobias Hamann, da han i skolen midt i et spil ”Hvem vil være millionær” pludselig fandt ud af, at hans elskede morfar, hypnotisøren Ali Hamann, var en dømt voldtægtsforbryder.

Morfaren hvis borgerlige navn var Svend Erik Hamann, afsonede i 80'erne, før Tobias kom til verden, en to et halvt års fængselsstraf for voldtægt og blufærdighedskrænkelse.

Noget, Tobias' forældre aldrig havde fortalt og derfor opdagede i 4. klasse ved lidt af et tilfælde.

Det var en mand, han som barn så meget op til, og opdagelsen om morfarens mørke hemmelighed splittede Tobias.

Det fortæller han i DR-programmet ”Hvad tror danskerne på? Karma, overtro eller Gud”, da emnet falder på tilgivelse.

- Jeg har prøvet at forstå det hele mit liv. Så det er det her med at tilgive noget, der i hvert fald for mig, er utilgiveligt, siger han og holder en lang pause, inden han fortsætter:

- Eller må jeg bare leve med den her vrede, jeg har i mig?

Det er dog ikke tiltalende at leve med vreden, men hvordan tilgiver man det utilgivelige, spørger Tobias, der sommetider ryster, når han taler om sin morfar.

- Hvad er det, jeg gør, hvis jeg tilgiver ham? Hvad betyder det i forhold til det, min morfar har gjort? For jeg vil ikke negligere noget af det, han har gjort, understreger han i udsendelsen.

Influenceren lægger ikke skjul på, at hans morfars gerninger er et traume for ham. Men han er ikke kun sine dårlige sider.

- Jeg har forsøgt at dele ham op i de ting, jeg væmmes ved og de ting, jeg godt kunne lide.

- Det er ham, der har åbnet hele verden for mig. Men det er også ham, der har gjort det helt forkrampet og forfærdeligt – og gjort mig mor så ked af det, fortæller han.

SE og HØR har forsøgt at få en kommentar fra Tobias, men han har ikke svaret på vores henvendelse.

Sponsoreret indhold