Nyheder23 timer siden (opd. 16 timer siden)

DMI advarer: Meget farligt vejr på vej til Danmark

De kommende dage kommer vi næppe til at se meget til solen
Danskerne kan godt finde regntøjet frem.
Danskerne kan godt finde regntøjet frem.
 Arkivfoto: Presse-fotos.dk

DMI advarer mandag om "meget farligt vejr" i dele af landet.

Den seneste prognose angiver, at især Lolland-Falster, Vestsjælland, Fyn og Østjylland bliver hårdt ramt af regnvejret.

- Vi forventer, at regnen rammer omkring klokken 16 mandag, og at den kommer til at tage til i styrke hen over aftenen og natten til tirsdag, siger Trine Pedersen, der er vagthavende meteorolog hos DMI.

Regnen forventes at ramme det sydøstlige Danmark først, hvorefter den vil trække nordvest ind over Fyn og Østjylland.

- Vi er ret sikre på, at det kraftige regnvejr kommer, og at det kommer til at ramme det her ret omfattende areal. Det er selvfølgelig ikke garanteret, at samtlige steder får lige meget vand, men man skal forberede sig på det, siger Trine Pedersen.

DMI har mandag omkring klokken 15.30 opdateret deres landskort og tilføjet yderligere seks "røde kommuner".

De nye kommuner på kortet er Assens, Middelfart, Kolding, Vejle, Fredericia og Ærø.

For de røde kommuner gælder et kategori 3-varsel om "meget farligt vejr".

Prognoserne viser, at der kan komme op til 120 millimeter regn de steder, der bliver hårdest ramt.

Trine Pedersen fortæller derfor, at folk bør være opmærksomme på risikoen for lokale oversvømmelser.

- Når der kommer så meget regn, er der en stor risiko for, at vandet ikke kan komme væk. Det betyder, at specielt kældre er i fare for at blive oversvømmet, men også, at der kan ligge store mængder vand på vejene.

- Hvis man kan, vil det være en god idé at sikre sin ejendom så godt som muligt og være opmærksom på stående vand på vejene, da der kan være forhøjet risiko for akvaplaning.

Betegnelsen "meget farligt vejr" bruger DMI, når der er tale om regnvejr, hvor der kan falde over 24 millimeter regn på under seks timer.

Der er generelt et markant vejrskifte i gang med køligere temperaturer, og der ventes at komme meget nedbør de kommende døgn.

Sponsoreret indhold