Reality12 timer siden

Lars blev afvist af Lise-Lotte: - Jeg blev ked af det

Rødvin, perler og bjergudsigt var ikke nok til, at Lars kunne vinde Lise-Lottes hjerte i "Hotel Romantik"
Lars Bjørslev, 68, blev afvist af Lise-Lotte Bak, 64, i DR's "Hotel Romantik". 
Lars Bjørslev, 68, blev afvist af Lise-Lotte Bak, 64, i DR's "Hotel Romantik".
 Foto: DR/Strong

Han havde planlagt det hele: Medbragt en flaske rødvin og to glas til en romantisk stund på bjerget, hvor han helt berørt hev et arvestykke fra sin mor – en perlekæde – frem til Lise-Lotte Bak, 64, og spurgte, om hun ville bære den og følges med ham til gallaaftenen i DR’s ”Hotel Romantik”.

Men svaret var ikke det, som Lars Bjørslev, 68, havde håbet på. Lise-Lotte takkede nemlig pænt nej, da hun i stedet ville følges med Frank.

– Jeg blev da ked af, at hun sagde nej. Men jeg var forberedt på det, siger Lars til SE og HØR.

– Det var ikke, fordi hun var negativ over for mig – heller ikke under vores snakke, når der ikke var kamera på. Men jeg kunne da godt se på den måde, hun og Frank gik rundt på, at det var svært at få hende vristet fra Frank. De gik jo meget og holdt i hånd og små-møssede, fortæller han.

Slut med at jagte

”Hotel Romantik”-deltageren mener dog, at man nogle gange nødt til at tage nogle chancer her i livet.

– Hvis man går tilbage til ens egen tid i skolegården, var der også tit flere drenge, der var ude efter den søde pige i klassen, og det er selvfølgelig det, jeg også prøvede lidt på, indrømmer Lars og fastslår:

– Men da jeg fik det nej til at bære den (kæden, red.), besluttede jeg mig for, at jeg ikke ville jagte hende mere.

– Men du siger til sidst, at man jo ikke ved, hvad tiden bringer, når I kommer hjem, og at der stadig er muligheder. Har du på det her tidspunkt stadig ikke opgivet håbet om Lise-Lotte?

– Én ting er, hvad der er rosenrødt nede i Schweiz. Det ændrer sig, når man kommer hjem til Danmark. På den måde har jeg ikke opgivet. Men dernede havde jeg ligesom besluttet, at jeg nu ville koncentrere mig om nogle af de andre kvinder.

Lars Bjørslev, 68, mistede sin mor for 12 år siden og havde taget moderens perlekæde, som betyder meget for ham, med til Schweiz.
Lars Bjørslev, 68, mistede sin mor for 12 år siden og havde taget moderens perlekæde, som betyder meget for ham, med til Schweiz.– Det kunne jo være, jeg fik brug for den – og det gjorde jeg, siger Lars, som inden afrejsen ledte efter en velourpose til at have kæden i hos flere smykkeforretninger – dog uden held.– Og så ved jeg ikke, hvordan jeg fandt ud af det, men inde i BR har de nogle poser med kunstperler. Så jeg købte sådan en og gav et af mine børnebørn perlerne – og så havde jeg en lille velourpose til perlerne, siger Lars og ler.
 Foto: Hanne Juul

Sponsoreret indhold