
Kejser Akihito indlagt: Ramt af alvorlige hjerteproblemer

LÆS OGSÅ: Dronning Sonja indlagt med hjerteflimmer
Japans tidligere kejser, 91-årige Akihito, er blevet indlagt på hospital i Tokyo for at få justeret sin hjertemedicin, skriver AP.
Akihito har siden maj været i behandling for myokardieiskæmi, der er en hjertesygdom, hvor blodtilførslen til hjertemusklen er nedsat.
Tilstanden er ofte uden tydelige symptomer, men kan være alvorlig.
Medicinen har indtil videre ikke givet det ønskede resultat, og derfor har lægerne besluttet at supplere behandlingen med ny medicin for at aflaste det aldrende hjerte.
- Efter to måneder på medicin har lægerne konstateret begrænset forbedring i Akihitos tilstand og har besluttet at give ham en fornyet behandling, oplyser hoffet.
Indlæggelsen skal bruges til nøje at finde den rigtige dosis af den nye medicin. Samtidig overvåges kejserens hjertefunktion nøje med EKG og andre undersøgelser.
Akihito, der i 2012 gennemgik en bypass-operation og senere blev diagnosticeret med højresidig hjertesvigt, blev mandag kørt til hospitalet iført hvid kirurgisk maske.
Han sad i bagsædet af en bil fra paladset med hustruen, den tidligere kejserinde Michiko, ved sin side.
Hvor længe Akihito skal blive på hospitalet, kan hoffet ikke svare på.
