Kendte18 timer siden

Skovler penge ind: René Redzepi lander vildt millionoverskud

Den danske Noma-ejer har god grund til at glæde sig over seneste regnskabsår , hvor der kom masser af penge i kassen
René Redzepi ejer i dag størstedelen af Noma, hvor han også er direktør.
René Redzepi ejer i dag størstedelen af Noma, hvor han også er direktør.
 Foto: Thibault Savary/AFP/Ritzau Scanpix

Mens Noma kun slap for røde tal på på bundlinjen takket være Mette Frederiksen og resten af den danske regering, så ser det anderledes ud for medstifter og -ejer René Redzepi personligt.

Den danske stjernekok har netop afleveret regnskab i holdingselskabet Arwen Holding ApS, som han ejer alene.

Det skriver Ekstra Bladet.

Regnskabet dækker 2024 og viser et rekordhøjt overskud før skat på 32.314.532 kroner.

Pengene får lov at blive i selskabet, hvor René Redzepi blot udbetaler et udbytte på 135.000 kroner. Egenkapitalen vokser derfor til 85.912.814 kroner mod 54.371.852 kroner året før.

Størstedelen af de penge er vædien af ejerskaber af Redzepis andre virksomheder, som han ejer gennem holdingselskabet. Blandt andre Noma.

Men der er også reelle penge på kontoen, hvor de likvide midler vokser fra 175.089 kroner til 11.533.779 kroner. Derudover ejer selskabet børsnoterede aktier for lige knap 1,5 millioner kroner.

- Selskabets resultat og økonomiske udvikling anses for tilfredsstillende, jubler Noma-medstifteren i regnskabet, hvor han dog også er tilbageholdende i forhold til fremtiden.

- Selskabet forventer et mindre resultat for det kommende år, lyder det fra ham.

René Redzepi var med til at stifte Noma i 2003 sammen med Claus Meyer og Mads Refslund. I dag ejer René Redzepi 57.66 procent af restauranten, der i dag har tre michelinstjerner og flere gange er blevet kåret til verdens bedste restaurant.

Sponsoreret indhold