Sport12 timer siden

Diogo Jota omkommet: Deler billeder fra ulykkesstedet

Den 28-årige Liverpool-spiller Diogo Jota og hans bror er omkommet i en trafikulykke

Diogo Jota har mistet livet i trafikulykke

LÆS OGSÅ: Elsket af alle: Diogo Jota var familiens mand

Tidligere i dag kom det frem, at Liverpool-spilleren Diogo Jota har mistet livet i en trafikulykke i det nordvestlige Spanien.

Ifølge britiske BBC kørte Liverpool-stjernen hans bror, André Filipe, i en Lamborghini, da de omkring kl. 00.30 kørte galt.

André mistede herredømmet over Lamborghinien, da bilen punkterede efter han havde overhalet en anden bil.

Bilen brød i brand, og begge brødre omkom, inden redningsarbejderne kunne nå frem til stedet.

Billederne fra ulykkesstedet, som fortsat er afspærret torsdag formiddag, vidner da også om ulykkens alvor.

Græsset er svedent efter bilbranden og rundt omkring i ligger iturevne stumper og stykker efterladt i græsset.

Dødsfaldet har efterladt sportsverdenen i sorg, og fans valfarter i øjeblikket til Anfield for at lægge blomster, fodboldtrøjer og tørklæder.

Dødsfaldet skete knap to uger efter Diogo giftede sig med sin ungdomskæreste Rute, og han efterlader sig tre små børn.

Se billederne i galleriet øverst i artiklen.

Sponsoreret indhold