Kongelige18 timer siden (opd. 17 timer siden)

Kronprins Christian fanget i sjældent øjeblik på Roskilde: Derfor er han med i aften

Tog sig for kort tid siden tid til et meget personligt billede, hvor han også talte med pressen

Se billederne: Kronprins Christian er på Roskilde

LÆS OGSÅ: Kronprins Christian var populær blandt de unge

Roskilde Festival bød onsdag aften på royalt besøg, da kronprins Christian pludselig dukkede op blandt de mange festivalgæster.

Midt i larmen, musikken og de mange kendte ansigter stoppede den unge tronfølger op - og stillede for kort tid siden op til et helt unikt billede.

Helt afslappet og i højt humør sagde han, ligesom mange andre kendisser på festivalen, ja til en hurtig fotografering.

Med et smil på læben poserede han, før han igen forsvandt ind i mængden, i selskab med sine venner og de altid tilstedeværende PET-vagter.

Kronprins Christian stillede velvilligt op til foto midt på festivalpladsen, før han fortsatte videre med sit unge følge.
Kronprins Christian stillede velvilligt op til foto midt på festivalpladsen, før han fortsatte videre med sit unge følge.
 Foto: Dan Mariegaard

Inden nåede SE og HØR at få en snak med kronprinsen, der kort løftede sløret for sin festivalplan:

- Jeg er her primært for at høre Annika, lød det fra den nyslåede soldat, som dog også har et andet formål.

- Jeg er her for at feste, sagde han med et smil.

Om han har tænkt sig at vende tilbage de kommende dage, står stadig hen i det uvisse. Men én ting virker sikker: Hans venner er klar til at give den gas på festivalpladsen.

Kronprinsen er tidligere blevet spottet i det danske natteliv, men optrædener som her på Roskilde er mere sjældne. Netop derfor skabte hans tilstedeværelse hurtigt opmærksomhed blandt publikum.

Sponsoreret indhold