NyhederI går

Sådan bliver sommervejret

Ti grader? NEJ! 20 grader? NEJ! 30 grader? JA TAK!
Sol, sol og atter sol.
Sol, sol og atter sol.
 Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Vejret kommer til at byde på solskin og stigende temperaturer fra sidste halvdel af juli og ind i august.

Sådan lyder den solrige melding fra Danmarks Meteorologiske Institut (DMI) i en ny månedsprognose.

Uge 28 åbner en smule ustadigt med skyer, byer og "beherskede" temperaturer på mellem 17 og 22 grader i dagtimerne.

I den sidste halvdel af juli vender sommervarmen dog for alvor tilbage med massevis af solskin og temperaturer op mod 28 grader.

Desuden vil nedbørsmængden ligge et stykke under normalen for årstiden, lyder det.

På landsplan forventes der samlet set nedbør på mellem to og otte millimeter i hele uge 30, der strækker sig fra 21. juli til 28. juli.

- Det er endnu for tidligt at sige, hvor længe det relativt stabile sommervejr holder sig, men indtil videre ser de stabile vejrtakter ud til at holde sig ind i august kun afbrudt af få dage med regn eller byger og dalende temperaturer, skriver DMI i prognosen.

På den længere bane vurderer DMI, at der ikke kommer til at ske væsentlige ændringer i de såkaldte "trykmønstre", når juli bliver til august.

Derfor lyder prognosen, at august begynder som juli slutter - med varmt og tørt vejr kun afbrudt af korte sekvenser med regnbyger.

Sponsoreret indhold