Vibeke Manniche dømt i sag om corona-erklæringer: Her skal hun i landsretten

TIP OS ANONYMT: Kender du mere til sagen? Skriv en fortrolig mail til journalisten på saad@sh.dk
LÆS OGSÅ: Vibeke Manniche chokeret efter dom: - Jeg er uskyldig
Tilbage i december blev kendislægen Vibeke Manniche, 63, idømt 20 dages betinget fængsel ved Retten i Lyngby for at have udskrevet lægeerklæringer til privatpersoner, som derved kunne slippe for at tage coronatests.
Men ifølge retten havde Vibeke Manniche ikke bemyndigelse til at udskrive de mange lægeerklæringer i løbet af året 2021, hvorfor hun blev straffet med betinget fængsel.
SE og HØR - som var til stede under retsmødet i december - talte med Vibeke Manniche efter domsafsigelsen, og her fortalte kendislægen os, at hun anker dommen til Østre Landsret med påstand om frifindelse.
Og nu er datoen for Vibeke Manniches ankesag fundet.
Østre Landsret oplyser nemlig til SE og HØR, at der er afsat én dag til ankesagen, som kommer til at finde sted 30. september 2026.

SE og HØR har forsøgt at få en kommentar fra kendislægen i forhold til ankesagen, men det har i skrivende stund ikke været muligt.
Helt konkret blev Vibeke Manniche dømt for ulovligt at have udskrevet lægeerklæringer til 20 danskere.
Ifølge retten havde Vibeke Manniche dog ikke bemyndigelse til at udskrive lægeerklæringerne, som hun selv kaldte for tro- og loveerklæringer, da hun afgav forklaring i byretten.
- Jeg er ekstremt chokeret over dagens afgørelse. Jeg er uskyldig.
- Jeg underskrev nogle tro- og loveerklæringer, som en sekretær på Borgerservice kunne underskrive kort efter, fortalte Vibeke Manniche efter straffen på de 20 dages betinget fængsel.
Men retten lagde til grund, at kendislægen måtte have indset, at der var tale om erklæringer.
Nu skal Vibeke Manniche en tur i landsretten.