Simi Jan åbner smykkefirma: Har hverken lavet budget eller forretningsplan
LÆS OGSÅ: Simi Jan dolket i ryggen: Måtte til psykolog efter "Forræder"
Der var stor fest tirsdag, da Simi Jan åbnede sit nye smykkefirma, Azizam.
- Det betyder "min kære" på persisk, forklarer hun til den fremmødte presse, da hun torsdag aften reklamerer for sine nye produkter ved premieren på filmen "Hjem kære hjem".
Smykkefirmaet deler navn med Ed Sheerans seneste single, men han kunne desværre ikke komme til lanceringen, joker Simi Jan, inden hun lægger ansigtet i mere alvorlige folder.
- Det er kvinder i Afghanistan, der laver smykkerne, så det er håndlavede smykker fra Afghanistan, og det er kvinder, jeg kender dernede.
Både Simi og kvinderne designer smykkernes udseende. Men hvordan virksomheden ellers hænger sammen, er hun lidt mere vævende om.
- Prøv at høre, jeg er jo ikke forretningskvinde, så jeg har hverken lavet budget eller forretningsplan, men det er jo med hjertet, det her projekt, så jeg håber, det bliver taget godt imod - for jeg håber, jeg kan gøre en forskel for nogle afghanske kvinder.
- De må ikke arbejde, men på den her måde kan vi skaffe nogle arbejdspladser til dem. De må godt stå på et værksted og lave smykker i hånden. Så det er fyldt med kærlighed og drømme.
