RealityI går

Alberte Buhl i opråb om reality-fyr: Frygter for andre unge piger

En desperat far til en ung pige har kontaktet Alberte Buhl, som nu advarer unge kvinder om en mand fra den danske realitybranche
Da Alberte Buhl seneste gæstede SE og HØRs podcast "Sladderministeriet", fortalte paradisoen, hvordan hun bliver raget på af fremmede, når hun går i byen. I podcasten medvirker også Theis Horndrup, og det er vigtigt at understrege, at Theis ikke er den reality-fyr, som Alberte omtaler i sit opråb.
 Video: SE og HØR

VED DU NOGET OM SAGEN? TIP JOURNALISTEN BAG HISTORIEN HER: NICKLAS@SH.DK

I en særdeles følelsesladet video på sin Instagram-profil råber Alberte Buhl op. Hendes humør er slet ikke, som vi kender det. Hun er ked af det, fortvivlet og rasende.

Årsagen til videoen er, at "Paradise Hotel"-stjernen i går blev kontaktet på sin TikTok-profil af en magtesløs far, hvis datter angiveligt har været sammen med en kendt, dansk realitydeltager. Et samvær der efter faderens mening endte alt andet end frivilligt.

Alberte nævner ikke navnet på den realitydeltager. Alligevel føler hun et behov for at bruge sin store platform til at advare andre kvinder.

- Jeg har jo hørt mange historier om den her fyr, og jeg har følt mig helt vildt magtesløs over, hvad jeg selv kan gøre. Jeg kan jo ikke bare anmelde en person til politiet uden nogle former for beviser. Det eneste, jeg har, er folk, der fortæller mig de samme historier om og om igen, siger Alberte til SE og HØR.

- Efter jeg talte med den her far, har jeg siddet og tudet hele formiddagen. Jeg synes, det er helt forfærdeligt, at den her slags foregår.

- Nok er nok, og jeg har ikke tænkt mig at holde min kæft længere. Jeg kan ikke sige hans navn, men det er så fucking vigtigt, at vi bruger vores platforme ordentligt. Hvis jeg kan forhindre, at det her sker for en, to eller tre piger, så har jeg gjort mit arbejde godt nok, forklarer Alberte om, hvorfor hun har valgt at tale højt om den anonymiserede realitydeltager.

Alberte vælger at bruge sin store platform på Instagram til at advare unge piger om en reality-fyr, som ifølge hende kommer lidt for tæt på de unge piger - og på en meget uønsket måde.
Alberte vælger at bruge sin store platform på Instagram til at advare unge piger om en reality-fyr, som ifølge hende kommer lidt for tæt på de unge piger - og på en meget uønsket måde.
 Foto: Kaspar Wenstrup

I lang tid talte Alberte i telefon med den magtesløse far, og i fællesskab kom de frem til, at videoen på Instagram var den rette vej. Faren følte et behov for at advare andre kvinder mod det, som angiveligt er sket for hans datter.

Den mission er Alberte med på.

- Jeg gør det ikke bare for hans datter, men for alle unge mennesker, som sidder derude. Nu er det ude, og jeg kan se, at flere af mine realitykollegaer skriver det samme navn i beskeder til mig, siger paradisoen.

Nu håber Alberte, at flere af hendes realitykollegaer vil tilslutte sig hende og sige fra over for den realitydeltager, som nu bliver anklaget for at have et meget usundt forhold til helt unge kvinder.

- Der er så mange, der er bevidste om, at det her foregår, men jeg har manglet, at folk har sagt noget til det, så nu må jeg blive frontløber på den her. Jeg håber fandme, at det sætter nogle tanker i gang hos ikke blot de unge mennesker men også hos mine kollegaer.

- Jeg sad og tænkte, om jeg har noget at frygte eller miste ved det her, men jeg kom frem til, at lige så vel som jeg har, så har de andre også magt.

- De kan rende mig. Jeg er iskold.

- Hvis jeg skal give afkald på at kunne komme ind bestemte steder, eller hvad ved jeg, så lad det være sådan. Jeg føler, det er det rigtige at gøre, så fuck hvad det har af konsekvenser.

Sponsoreret indhold