Mai Cermeño afslører romantisk fortid med kvinder
LÆS OGSÅ: Emma og Mai gemmer "Bachelorette"-hemmelighed: Tvunget til tavshed
Mai Cermeño tyede midt i hjertesorgen fra et brud med ekskæresten til en løsning, mange formentlig kender. Hun tog ud med veninderne og festede.
Men det, der virkelig fik hende til at komme over ham, var, at en ny veninde pludselig viste romantisk interesse.
Det fortæller den nye bachelorette i podcasten ”112 for knuste hjerter”.
Hendes roomate introducerede hende for en veninde, som på det tidspunkt giver Mai alt det, hun står og mangler: Opmærksomhed og omsorg.
Og da hun på en bytur pludselig viser romantisk interesse, læner Mai sig ind i det, og parret begynder at date i smug. Hun har fået en, der passer på hende og indtager den rolle, hendes ekskæreste havde.
Det kom ikke bag på Mai, at hun fik følelser for en af samme køn.
- Jeg har før det ophold været sammen med piger. Men jeg har altid tænkt ”jeg kunne ikke forestille mig at date en pige”. Jeg føler lidt, det er den klassiske, før man accepterer, at det jo bare er, fordi man ikke har mødt en, man har lyst til at se. Jeg lægger ikke så meget værdi i, om det var en pige eller en fyr, men der var noget i, at hun var en hel anden, end jeg lige havde været sammen med.
Hun tænker dog kun på kvinden som en "rebound" - og hun hjalp hendes også til at komme over ekskæresten og videre, inden hun meldte sig til "Bachelorette" for at finde kærligheden med en ny mand.
SE og HØR har rakt ud til Mai Cermeño for en uddybende kommentar.
