Krimi11 timer siden

Politiet efterlyser indbrudstyve med billede: Hvem er de?

To mænd er mistænkt for omfattende indbrud og tyveri - de har tilsyneladende været på lidt af en rundtur i det jyske
Politiet har delt disse overvågningsbilleder i håb om at finde frem til de to mistænkte indbrudstyve, som har hærget en stor del af Vestjylland.
Politiet har delt disse overvågningsbilleder i håb om at finde frem til de to mistænkte indbrudstyve, som har hærget en stor del af Vestjylland.
 Foto: Politi

LÆS OGSÅ: Modtager dommen: Kendt fitness-influencer skal i fængsel

Cykler, havegrille og diverse elværktøj.

Det er blot nogle af de ting, som to mænd er mistænkt for at have stjålet i en periode på 14 dage i april.

Nu har Midt- og Vestjylland valgt at efterlyse de to mænd med fotos i håb om at finde frem til mændene, skriver de i en pressemeddelelse.

Ifølge politiet har de to mænd begået en lang stribe af indbrud i perioden 14. april til 28. april i år.

De har blandt andet slået til i Lemvig, Struer, Ulfborg, Holstebro og Thyholm, hvor de er kommet afsted med 17 cykler, fire grille, diverse elværktøj, varmepumper og haveredskaberne.

Politiet fandt frem til flere af kosterne på Hovedvejen i Thyholm - de er siden blevet leveret tilbage til rette ejere.

Nu vil ordensmagten dog meget gerne finde frem til de to mistænkte gerningsmænd.

De beskrives som:

Gerningsmand A:

Mand, 30-40 år gammel, cirka 180-190 centimeter høj, almindeligt bygget og havde kort, mørkt hår.

Han var iklædt hivde sneaker, sorte bukser, grå Nike hættetrøje med hvid skrift og sort dynevest.

https://imgix.seoghoer.dk/2025-05-14/Mistaenkt-A---Tyveri-i-Vestjylland.JPG
Politiet har delt dette billede af den mistænkte gerningsmand A.
 Foto: Politi

Gerningsmand B:

Mand, 30-40 år gammel, cirka 180-190 centimeter høj, almindeligt bygget og havde kort hår eller var skaldet.

Han var iklædt sorte sko, sort kasket med hvid skrift, mørk jakke og sorte bukser med hvid stribe langs benet.

https://imgix.seoghoer.dk/2025-05-14/Mistaenkt-B---Tyveri-i-Vestjylland.JPG
Politiet efterlysningsbillede af gerningsmand B.
 Foto: Politi

Politiet gør selv opmærksom på, at billederne ikke ligefrem er af god kvalitet - de stammer fra videoovervågningsbilleder i forbindelse med tyverierne.

De mistede tyvekoster, som blev fundet i Thyholm, var gjort klar til at blive sendt med pakkepost, hvor der blandt andet blev fundet polsk tape.

Politiet formoder derfor, at gerningsmændene er fra Polen.

Ordensmagten kan kontaktes på telefon 114, hvis man har oplysninger i sagen.

Sponsoreret indhold