
- Jeg kunne mærke det på min vejrtrækning, fortæller Tobias Friberg om skimmelsvamp i Møgelkær Fængsel
TIP OS ANONYMT: Kender du mere til sagen? Skriv en fortrolig mail til journalisten på saad@sh.dk
LÆS OGSÅ: Skimmelsvamp i Sdr. Omme Fængsel: Karina Lorentzen vil have Peter Hummelgaard ind i sagen
SE og HØR har for nylig afsløret, at der er skimmelsvamp flere steder i Sdr. Omme Fængsel.
Det har blandt andet givet bekymrede panderynker i Socialistisk Folkeparti (SF), hvor retsordfører Karina Lorentzen vil have justitsminister Peter Hummelgaard (S) ind i sagen.
Men noget tyder dog på, at det ikke blot er i Sdr. Omme Fængsel, at der er problemer med skimmelsvamp.
SE og HØR har talt med den tidligere realitydeltager Tobias Friberg, som er kendt fra "Robinson Ekspeditionen", "Paradise Hotel" samt "Dagens Mand".
Ifølge Friberg var der skimmelsvamp i Møgelkær Fængsel, da han afsonede en dom for vold i 2024.
- Hver morgen hostede jeg. Vi gik alle sammen rundt på afdelingen og spiste panodiler. Det var fucking skimmelsvamp, men de (Møgelkær Fængsel, red.) sagde, at det ikke var.
- Der var skimmelsvamp i flere af cellerne. På loftet og ned ad væggene, og jeg prøvede at fjerne det. Men det kunne jeg bare ikke, fortæller Tobias Friberg til SE og HØR.
Den tidligere realitydeltager fortæller videre, at han fik det dårligt som følge af skimmelsvampen.
- Jeg havde tit hovedpine, vejrtrækningsproblemer og hosten. Jeg spurgte også de andre indsatte, om de havde det på samme måde som mig.
- Og det kan jeg fortælle dig. Det havde de. Vi løb frem og tilbage for at hente panodiler, lyder det fra Tobias Friberg, der angiveligt gjorde ledelsen i fængslet opmærksomme på problematikken flere gange, uden der tilsyneladende blev gjort noget ved problemet.
Kan ikke genkende det
SE og HØR har været i kontakt med Kriminalforsorgen, der driver landets fængsler og arresthuse.
Ifølge organisationen skulle der ikke være skimmelsvamp i Møgelkær Fængsel.
- Kriminalforsorgen kan ikke genkende, at Møgelkær Fængsel skulle have problemer med skimmelsvamp. Kriminalforsorgen har derudover ikke modtaget indberetninger fra indsatte eller ansatte, hvorfor der heller ikke i denne sammenhæng er igangsat udbedringsarbejde, lyder det i et skriftligt svar fra Kriminalforsorgen.

Kriminalforsorgen oplyser videre, at de indsattes og ansattes sundhed samt sikkerhed er højt prioriteret
- Derfor tager vi henvendelser om mulig skimmelsvamp i vores institutioner meget alvorligt og undersøger samt udbedrer om nødvendigt. Flere af kriminalforsorgens bygninger er af ældre dato, som kræver vedligeholdelse, og derfor er vi pt i gang med at styrke indsatsen på netop dette område, lyder det fra organisationen.
SE og HØR har tidligere beskrevet, hvordan der er problemer med skimmelsvamp Sdr. Omme Fængsel, hvilket Kriminalforsorgen har erkendt.
Det kan du læse mere om herunder:
