Nyheder11. august 2024 (opd. 5. september 2024)

Ukraine beskylder Rusland: Brand i atomkraftværk

Russisk guvernør oplyser, at der udbrød brand i kølesystem. Zelenskyj anklager Rusland for at starte branden i atomkraftværket
Volodymyr Zelenskyj beskylder Rusland for at have sat ild til et ukrainsk atomkraftværk.
Volodymyr Zelenskyj beskylder Rusland for at have sat ild til et ukrainsk atomkraftværk.
 Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, anklager søndag Rusland for at have startet en brand på det område, hvor det russiskbesatte atomkraftværk Zaporizjzja ligger.

På det sociale medie X skriver præsidenten, at alle strålingsindikatorer i øjeblikket viser et normalt niveau.

- Men så længe de russiske terrorister bevarer kontrollen over atomanlægget, er situationen ikke og kan ikke være normal.

Præsident Volodomyr Zelenskyj har desuden delt en video af branden på det sociale medie X:

Ingen sikkerhedsfare

Guvernøren i Zaporizjzja-regionen, Jevgenij Balitskij, som Rusland har indsat, oplyser på beskedtjenesten Telegram, at der søndag udbrød brand i et kølesystem.

- Som følge af beskydninger af byen Energodar af de ukrainske væbnede styrker, var der en brand i et kølesystem, lyder det fra guvernøren ifølge AFP.

Den russiske ledelse af atomkraftværker oplyser samtidig, at redningsfolk arbejder på at slukke en brand nær anlæggets køletårne, og at branden ikke har fået betydning for anlægget og dets sikkerhed.

Det skriver Reuters.

Sponsoreret indhold