Mason Greenwood nægter at tale om voldtægtsanklager

Den engelske angriber Mason Greenwood har ikke lyst til at tale om sin kontroversielle fortid.
Det sagde han fredag på et pressemøde efter hans skifte til den franske klub Marseille.
- Jeg forstår, at I stiller spørgsmålene, men jeg har ikke lyst til at gå ind i nogen samtaler eller diskussioner om det, lød det.
Greenwood brød i en ung alder igennem i Manchester United, men i januar 2022 tog karrieren en drejning.
Da blev han anklaget for forsøg på voldtægt og seksuelt overgreb.
I februar 2023 droppede anklagemyndigheden dog at køre en sag mod ham. Det ændrede ikke på, at han ikke var ønsket i United længere.
Derfor blev Greenwood i den seneste sæson udlånt til spanske Getafe.
- Jeg har kun lyst til at se fremad og være en del af Marseille. At se fremad for min egen skyld, min families skyld, min partner og min datters skyld, og for klubbens skyld, lød det.
Marseille har efter sigende betalt 30 millioner euro - cirka 223 millioner kroner - for Greenwood, der i den seneste sæson scorede ti mål og lavede seks oplæg i Getafe.
Flere i Marseille har fordømt købet af englænderen, heriblandt byens venstreorienterede borgmester, Benoit Payan.
Klubbens præsident, Pablo Longoria, forstår godt de hævede øjenbryn.
- Vi taler om fortiden. Det er en kompleks og gammel situation, sagde han på fredagens pressemøde.
Greenwood kan muligvis få debut for Marseille i en træningskamp mod Nimes søndag.
Angriberen har spillet én kamp for det engelske landshold, men gør sig tilsyneladende ikke forhåbninger om at blive udtaget igen.
- Jeg vil koncentrere mig om klubfodbold næste sæson, sagde han.