Sport5. juni 2024

Sådan fejrede Signe Bro OL-kvalifikationen

Signe Bro blev overrasket af familien og vennerne, da en hård OL-kvalifikation endelig var overstået
Hør Signe Bro fortælle mere om den fantastiske fejring.
 Video: SE og HØR

Syv danske svømmere er klar til OL, når de rød/hvide farver skal forsvares i Paris.

Signe Bro har været med til at sikre de danske holdkapper i disciplinerne: 4 x 100 meter fri og 4 x 100 meter medley (fri).

Men vejen dertil har været udfordrende for den 25-årige svømmer, der nu skal med for anden gang. I det nyeste afsnit af SE og HØR's sportspodcast Af Banen, fortæller hun ærligt om de svære tanker, der prægede hendes kvalifikation (link fjernet).

I dag er det heldigvis glæden og svømmefællesskabet, der får lov til at fylde mest i kølvandet på kvalifikationen.

https://imgix.seoghoer.dk/2024-06-04/20240524-WEN---Signe-Bro-065.jpg
Det var vigtigt for Signe Bro at fejre OL-kvalifikationen, da hun aldrig havde taget den for givet.
 Foto: Kaspar Wenstrup

Og OL-pladsen er da også blevet fejret med manér, fortæller Signe Bro, der blev overrasket af familie og venner.

- Min søster (Sarah Bro, red.) havde planlagt, at alle mine veninder kom og overraskede mig hos mine forældre. Så grillede vi nogle hotdogs, spiste en masse kage og hyggede med champagne. Det var 100 gange sværere, at kvalificere mig, end ved mit første OL. Det har virkelig været en forandring, så jeg havde gjort noget ud af at sige, at det skal vi fejre.

- Jeg blev så glad! Det var så hyggeligt at sidde der med alle mine venner og familie. Det var helt fantastisk, fortæller hun smilende.

Hverken Signe selv eller hendes nærmeste havde taget endnu OL-deltagelse for givet - noget hun også havde italesat til sin familie:

- Altså, det bliver ikke trivielt eller antaget, at jeg gør det igen. Jeg brugte også energi på at fortælle mine forældre, at det ikke nødvendigvis sker igen,

- Jeg havde haft følelsen af, at første gang, jeg kvalificerede mig til OL, det var bare en kæmpe stor ting. Det var mit livs største mål, og der var helt vildt meget af min identitet bundet op på det, forklarer hun.

Når først de danske svømmepiger ankommer til Paris, så handler det for Signe om mere end bare hendes egne præstationer i bassinet (link fjernet).

Hun har dog stadig muligheden for at kvalificere sig individuelt til OL. Det kan hun gøre til EM i juni

For Signe Bro og landsholdskollegaerne venter europamesterskaberne den 17.-23. juni, inden det gælder de Olympiske Lege fra 27. juli til 4. august.

Sponsoreret indhold