Dennis Rommedahl: Endnu en nedtur

Der er et ubrydeligt bånd mellem Morten Olsen og Dennis Rommedahl. Uforståeligt for mange har landstræneren gennem hele sin karriere udtaget den lynhurtige højrekantspiller gang på gang i spidsen for Danmark.
På det seneste har Rommedahl mødt massiv kritik fra pressen og publikum, som mener, at hans præstationer på banen har været langt under det middelmådige.
Og i aftes måtte han lide den tort både at blive skiftet ud og på vej ud af banen blive mødt med massiv buhen fra publikum.
Det tager hårdt på Ajax-spiller, som ellers blandt sine landsholdsspillere har ry for at være en humørspreder og ikke mindst kvindernes ven.
- Vi har måske spillet os videre fra den sværeste gruppe af alle. Derfor forstår jeg ikke, at de kommer ind og buher - specielt efter første halvleg, hvor vi spiller rigtig godt, siger Dennis Rommedahl.
Netop den undren kan man jo godt forstå og give Rommedahl ret , selv om hans egen mangel på præstation kun berettigede til den udskiftning, Olsen måtte foretage.