Afslører nyt om tronskifte: Sådan bliver det fejret i Tivoli

Læs også: Medie: Sådan gjorde dronning Margrethe
1.251 stjerner, 2.651 bombetter og 1.251 store romerlys er blot noget af det fyrværkeri, der skal markere tronskiftet, når dronning Margrethe den 14. januar giver stafetten videre kronprins Frederik.
Tivoli har nemlig arrangeret et historisk fyrværkeri, der bliver det absolut højeste nogensinde.
– Der er tale om det største enkeltstående fyrværkerishow i min tid i Tivoli, lyder det fra Tivolis fyrværkerimester Gunnar B. Knudsen.
Et vinterlukket Tivoli giver nemlig helt andre muligheder for at fyre af.
– Det kan kun lade sig gøre fordi, at der ikke er gæster inde i forlystelseshaven. Alene det, at vi kan affyre fra Plænen giver os nogle usædvanlige muligheder for et større og mere iøjnefaldende fyrværkeri, så opfordringen herfra må være at kigge mod Tivoli, for der kan gå årtier, før vi igen kan lave en så markant fejring.
Både Koncertsalens tag og Plænen vil blive brugt som affyringsramper, hvilket betyder, at fyrværkeriet når endnu højere op end normalt.
Det bliver altså muligt for alle, der er i nærheden af Tivoli, at opleve fyrværkeriet, der vil nå op i 180 meters højde. Til sammenligning er Tivolis forlystelse Himmelskibet 80 meter højt.
– Med Tivolis store fyrværkeri byder vi det nye kongepar velkommen og takker Hendes Majestæt Dronning Margrethe for den scenografi, der igennem de sidste 52 år har fortalt historien om Danmark til hele verden inklusive danskerne selv, siger Tivolis direktør Susanne Mørch Koch.
Fyrværkerishowet vil vare 12 minutter og Tivoli forventer, at det, under de rette vejrforhold, vil de kunne opleves helt ude i en række af forstæderne til København.