Offentliggjort brev afslører: Dronning Elizabeth krævede fortsat sikkerhedsbeskyttelse af Harry og Meghan

Hidtil private detaljer om Sussex-parret og deres interne affærer med det britiske kongehus lander drypvist i spalterne i disse dage, mens Harry igen er i retten i forbindelse med et sagsanlæg mod avisen Mail on Sunday.
Således har man for eksempel kunne konkludere, at 39-årige Harry følte sig ”tvunget” væk fra England, og at han stadig ser England som sit sande hjem.
Når rejsen til USA sammen med familien på fire - bestående af prinsen, hans amerikanske hustru Meghan Markle og parrets to børn - tilsyneladende var uundgåelig, så skyldes det ifølge Harry, at det ikke var muligt for dem at få fuldstændig politibeskyttelse fra staten England.
Men nu skriver en række internationale medier desuden, at afdøde dronning Elizabeth i et netop offentligt brev krævede øget beskyttelse af familien – på den anden side af Atlanten.
I brevet, som fungerer som beviser i den verserende sag mellem prinsen og det britiske medie, skriver dronningen ifølge People, at det var ”bydende nødvendigt”, at hertugen og hertuginden af Sussex ”fortsat er forsynet med effektiv sikkerhed” mod ”ekstremister”.
Brevet er skrevet i sin tid af dronningens private sekretær Sir Edward Young, og det er blevet sendt til den britiske kabinetssekretær i januar 2020.

Kort forinden afholdt dronningen den famøse Sandringham Summit, hvor kongelige familiemedlemmer blev inviteret til dronningens hjem i Norfolk for at diskutere Harry og Meghans fremtid, efter de dengang annoncerede, at de ønskede at trække sig fra deres royale pligter.
Prins Harry og Meghan Markle trådte tilbage fra deres officielle roller i det britiske kongehus i 2020 og flyttede efterfølgende til Californien, hvor de fortsat bor.
Mål for ekstremister
Få måneder efter det famøse "Megxit" besluttede en komité i det britiske indenrigsministerium, at prinsen ikke længere skulle modtage personlig politibeskyttelse, og at det fremover var nødt, at han selv måtte betale for. Og det var altså delvist årsagen til, at parret måtte flytte ud af landet.
– I bedes forstå, at der er af afgørende betydning for Hendes Majestæt og hendes familie at sikre, at hertugen og hertuginden af Sussex forbliver sikre, lyder det i brevet.
Herefter remser dronningen flere argumenter op for fortsat beskyttelse i USA. Blandt andet nævner hun hertugens militærtjeneste, det faktum at han er født ind i det britiske kongehus, samt den ”veldokumenterede historik om parret som mål for ekstremister”.

Også Meghan Markle, der som bekendt tidligere var et kendt ansigt som amerikansk serieskuespiller, og hendes selvstændige profil var af betydning for dronningen.
Prins Harry har ikke selv været til stede i retten under den verserende sag, men repræsenteres af en advokat.
Af denne fremgik det, at prinsen fandt det umuligt for han selv og resten af familien at føle sig trygge og beskyttede i Storbritannien.
Hele sagen handler faktisk om sikkerhedsbeskyttelse af Sussex-familien, da også selve artikle fra Associated Newspaper Ltd fra 2022 er en del af dækningen af hans kamp for sikkerhedsordningen.
Den er bare en enkelt i rækken af retssager, som Harry har lagt an mod den britiske presse sammen med sin kone Meghan Markle siden 2019. Blandt andet omhandlende brud på privatlivets fred.
Det forventes, at der på et senere tidspunkt vil falde en ny afgørelse om, hvorvidt prins Harry og Meghan Markle skal have den engelske stat til at betale for deres sikkerhed, når de opholder sig i England.