Fornemt besøg i studiet: Malte Ebert og Svea S gæster "Vild med dans"

LÆS OGSÅ: Kasper Fisker og Karina Frimodt får overraskende fredning i "Vild med dans"
Når syvende program af "Vild med dans" ruller over skærmen fredag aften, bliver det med fornemt besøg i studiet.
Inden den nervepirrende afgørelse finder sted, vil både Malte Ebert og Svea S nemlig kigge forbi.
Det oplyser TV 2.
De to sangstjerner skal synge deres splinternye duet "Mindst ondt", der blev udgivet forrige fredag.
Sangen er en hyldest til musikken fra 00'erne og 10'erne, som har betydet meget i begge kunstneres opvækst.
– Dengang i mine teenageår tog jeg hjem fra skole og sad klistret til skærmen for at se, hvem der nu lå nr. 1 på Boogie Listen. En af de sange og musikvideoer jeg husker meget tydeligt, er Burhan & Medinas ‘Mest ondt’. Derfor lå det lige til højrebenet at referere til den gamle klassiker, som er en af de allerstørste duetter, fortæller Malte Ebert.

Malte Ebert og Svea S er dog ikke de eneste særlige gæster, der er at finde i studiet på Østerbro fredag aften.
Som vanligt vil der nemlig også være en gæstedommer blandt Nikolaj Hübbe, Anne Laxholm, Sonny Fredie Pedersen og Marianne Eihilt, og denne gang er det Viktoria Franova, der tager plads.
Viktoria Franova har medvirket i flere sæsoner af "Vild med dans", hvor hun har været en af de professionelle dansere. Viktoria Franova var senest med i sæson 8, hvor hun dansede med skuespiller Nicolaj Kopernikus.
Du kan følge hele udsendelsen af "Vild med dans" fra fredag klokken 20.00 på SH.dk, hvor vi liveblogger fra showet.