Robinson Ekspeditionen30. oktober 2023

Louise omringet af læger efter "Robinson": – Du skal spise nu, det gælder liv eller død

Da Louise Mammen kollapser for anden gang, bliver hun båret ud af ekspeditionen. Da hun vågner igen, nægter hun at spise. Men det skal hun – det gælder liv eller død, lyder meldingen
Louise kollapser og mister sin plads i "Robinson Ekspeditionen".
 Video: Viaplay Group

Aftenens voldsomme scener i "Robinson Ekspeditionen", hvor Louise Mammen kollapser midt i ørådet og må bæres ud, efterfølges af mere dramatik på lægeklinikken.

LÆS OGSÅ: Louise reagerer på Kemals undskyldning i "Robinson Ekspeditionen": - Spil for galleriet

Det fortæller restaurantejeren til SE og HØR.

– Der står 12-15 mennesker omkring mig, da jeg kommer til mig selv. Der er ingen tvivl om, at de har taget det seriøst. Jeg får at vide, at jeg skal have noget at spise. Der står en læge med et æg og en brikjuice, som jeg skal spise, og jeg siger: Nej, det kan du godt droppe, husker Louise Mammen.

Hun nægter at spise noget, fordi hun tror, det vil koste hende pladsen i "Robinson Ekspeditionen". Hvad hun på det tidspunkt endnu ikke ved er, at hun allerede er blevet elimineret.

Trods Louises fredning i ørådet har Jakob Kjeldbjerg nemlig vurderet, at han ikke vil lade hende fortsætte, uanset hvad lægerne kommer til at sige. Værten kalder det voldsomt og hjerteskærende.

– Det får jeg at vide, da lægerne kalder på produktionschefen, som siger: "Du skal spise nu, det gælder liv eller død. Ørådet er slut. Jakob Kjeldbjerg siger, du ikke får lov at fortsætte".

Louise Mammen på dag et og på dag 27 i "Robinson Ekspeditionen".
Louise Mammen på dag et og på dag 27 i "Robinson Ekspeditionen".
 Foto: Viaplay Group

Louise bønfalder produktionen om at komme tilbage i ekspeditionen, men lige lidt hjælper det. Det er alt for farligt.

– Jeg tænker kun på at komme tilbage. Jeg begynder at hyle, fordi jeg er så meget i underskud, og siger: Du kan ikke trække mig ud, det er så urimeligt. Men der er ikke noget at gøre, alle lægerne siger, jeg ikke får lov at være der ét minut længere.

– Det var en morbid måde at ryge ud på, og det tog mig lang tid at sluge. Jeg er megabitter og ærgerlig over det, men mit helbred var dårligere, end jeg vidste, så det var det eneste rigtige at gøre.

Historisk eliminering

Det er første gang i programmets historie, at en deltager ryger ud af "Robinson Ekspeditionen" i et øråd, selv om vedkommende har en fredning.

– Det er så synd og ærgerligt. Jeg skulle bare have overlevet én dag mere, så var der "Robinson"-auktion, hvor der er mad, fortæller Louise, der beskriver sig selv som uheldig op til dag 30, hvor hun kollapser og bliver sendt hjem.

De sidste mange gange, der har været mad – henholdsvis pizzaparty, bolognesemiddag, kokosnødder og mad til modstanderholdet – har Louise nemlig ikke været en del af den vindende gruppe.

Louise vinder en fredning i ugens dødskamp.
Louise vinder en fredning i ugens dødskamp. Men den viser sig ikke at beskytte hende.
 Foto: Viaplay Group

– Hvis maden havde været mere fordelt, var det ikke så ekstremt, men det mad, der kom, faldt i de samme maver, forklarer hun.

Sulten kombineret med det faktum, at Louise for første gang kunne slappe lidt af, mener hun er årsagen til, at hun besvimer i ørådet.

– For første gang i 30 dages sidder jeg med helt ro i maven. I alle andre øråd har jeg været et varmt emne og hele tiden skullet kæmpe min sag. Så jeg har haft så meget adrenalin og været drevet af det. Men nu behøver jeg ikke engang at blande mig i Pia og Lars' diskussioner, og så falder jeg om – kroppen giver op.

Når Louise Mammen ser afsnittet i dag, kommer følelsen af urimelighed tilbage, fortæller hun.

– Bitter er et grimt ord at bruge, og livet er også meget andet end "Robinson". Men jeg kan godt blive sådan: "Øv, så reddede jeg lige Aleksander og Lars igen ved selv at ryge ud. De er bare nået dertil, hvor de er, på et fripas". Så bliver man lidt indebrændt. Men det er jo ikke noget, jeg er glad for at være.

Louise Mammen til forpremieren på sæson 24 af "Robinson Ekspeditionen".
Louise Mammen til forpremieren på sæson 24 af "Robinson Ekspeditionen".
 Foto: Lars H. Laursen

– Man bliver bare så besat af spillet. Det har slået benene væk under mig, hvor meget man går op i det. Vi vil alle gerne i den finale, som vi føler os fortjent og berettiget til. Også selv om man har så lavt blodtryk, at lægerne ikke forstår, at man kan holde sig oprejst.

Sponsoreret indhold