Nyheder21. juli 2023

Truer med at strejke i Italien: Medarbejdere vil ikke arbejde i varmen

Medarbejdere i Italien vil strejke, hvis de tvinges til at arbejde på de varmeste tidspunkter på dagen
Akropolis har blandt andet været lukket på grund af varmen.
Akropolis har blandt andet været lukket på grund af varmen.
 Foto: 360-berlin/ Jens Knappe/picture-

Det har været meget, meget varmt i Europa den seneste tid, og det simpelthen blevet for meget for udendørs medarbejdere i Italien.

For nu truer medarbejdere i Italien med at strejke, hvis de bliver tvunget til at arbejde udenfor på de varmeste tidspunkter på dagen.

Det skriver CNN.

Det er blandt andet skraldemænd i Rom, der truer med at nedlægge arbejdet. I den italienske hovedstad var temperaturen rekordhøj tirsdag med 41,8 grader, hvilket altså er alt for varme arbejdsforhold for skraldemændene.

Også buschauffører i Rom og Napoli kræver, at airconditionen fungerer, hvis de skal arbejde. Det er nemlig ikke i alle busser, at systemet fungerer.

I Grækenland, der også kæmper med de høje temperaturer, forlader medarbejdere, der arbejder hos Akropolis i Athen - en af landets største turistattraktioner - deres job i protest mod arbejdsforholdene.

Sidste fredag ​​og i weekenden lukkede myndighederne i Athen turistattraktionen på grund af varmen, men den åbnede igen mandag, da temperaturen begyndte at falde.

Sponsoreret indhold