Krimi2. maj 2023

Har du set noget? Politiet efterlyser vidner til vold i Middelfart

Fyns Politi efterlyser vidner til en sag om vold, hvor tre personer overfaldt et offer med slag og spark
Politet efterlyser vidner i en sag om vold i Middelfart
Politet efterlyser vidner i en sag om vold i Middelfart
 Foto: Tim Kildeborg Jensen/Ritzau Scanpix

Var du omkring Teglgaardsparken og Brovejen i Middelfart tirsdag eftermiddag 18. april omkring klokken 15, så kan det være, at du kan hjælpe politiet.

Fyns Politi efterlyser nemlig lige nu vidner til en voldssag, hvor tre personer steg ud af en stationcar af mærket Ford og overfaldt ofret med slag og spark.

I en pressemeddelelse fortæller Fynds Politi også, at den ene person også havde en kniv, som han forsøgte at stikke eller snitte ofret med, der dog fik afværget kniven.

De tre personer beskrives af politiet som mænd, hvor to af dem er i alderen 18 og 25 år, mens den sidste menes af være mellem 25 og 30 år.

De to mænd på 18 til 15 år beskrives som værende spinkel af bygning, mens den lidt ældre mand beskrives som muskuløs af bygning.

Sådan beskrives de tre personer af politiet

Der 3 personer beskrives som:

A: Mand, 18-25 år, 170-175 cm, Kropsbygning: Spinkel, Hudfarve: Brun, Hårfarve: Sort, Yderligere kendetegn: Lille sort skæg på hagen. Iført: Sort Adidas trøje og sorte bukser.

B: Mand, 18-25 år, 165-170 cm, Kropsbygning: Spinkel, Hudfarve: Sort, Hårfarve: Sort, Yderligere kendetegn: Krøllet hår. Iført: Sort kasket med hvid tekst: "ICON", gråt træningssæt af mrk. Nike,

C: Mand, 25-30 år, 180-185 cm, Kropsbygning: Muskuløs, Hudfarve: Brun, Hårfarve: Sort. Iført: Sort træningssæt og bevæbnet med køkkenkniv.

Kilde: Fyns Politi.

Politiet søger også mere specifikke vidner, hvor en lille rød bil holdt på den anden side af krydset på Brovejen, der så voldsepisoden.

Den begyndte at dytte voldsomt under episoden, og det fik de tre personer til at stoppe overfaldet og køre fra stedet ad Brovejen i østlig retning.

Politiet vil derfor meget gerne høre fra den eller de personer, der var i den lille røde bil.

Ved man noget om episoden, kan politiet kontaktes på 114.

Sponsoreret indhold