Nyheder25. januar 2023

Dansk bankdirektør Birgitte Bonnesen frifindes i svindel

Chefanklageren i Sverige havde krævet mindst to års fængsel til danskeren
Birgitte Bonnesen var ansat i Swedbank i over 30 år. 
Birgitte Bonnesen var ansat i Swedbank i over 30 år. Hun blev fyret i 2019.
 Foto: Scanpix Denmark

Den tidligere administrerende direktør i den svenske storbank Swedbank Birgitte Bonnesen er onsdag blevet frifundet ved byretten i Stockholm i en historisk sag om groft bedrageri og læk af insiderinformation.

Det skriver det svenske nyhedsbureau TT.

Birgitte Bonnesen var ansat i Swedbank i over 30 år. I 2016 blev hun direktør for hele banken, og inden da - fra 2011 til 2014 - var hun chef for Swedbanks baltiske forretning. Hun blev fyret i 2019.

Det skete efter en række afsløringer i en udsendelse på den svenske tv-station SVT. Her afdækkede de svenske journalister mistænkelige transaktioner. De havde fundet sted i Swedbanks estiske filial.

Dette trak tråde til den hvidvasksagen i Danske Banks filial i Estland.

Ifølge Berlingske viste interne undersøgelser efterfølgende, at Swedbanks egen kontrol med hvidvask var særdeles mangelfuld. Tilsyneladende løb millioner af kroner fra mistænkelige kunder gennem banken.

Sagen mod Birgitte Bonnesen har primært handlet om, at hun som direktør i en børsnoteret virksomhed "på forsætlig og grov vis" skal have vildledt offentligheden om hvidvasksagen i Swedbank. Det skriver Berlingske.

Desuden skal hun have lækket fortrolige oplysninger om den kommende afsløring om hvidvask på et møde med en gruppe storaktionærer.

- Domstolen har gennemgået samtlige udtalelser og er kommet frem til, at det, der er blevet sagt, har ligget inden for det tilladtes grænse, siger retsformand Malou Lindblom i en skriftlig kommentar ifølge TT.

Den særlige chefanklager for økonomisk kriminalitet i Sverige havde ved Stockholms byret krævet mindst to års fængsel til Bonnesen.

Birgitte Bonnesen, der har dansk baggrund, har gennem hele sagen nægtet sig skyldig.

Sponsoreret indhold