Krimi21. december 2022

Fem måneder gammel baby fundet efter bil blev stjålet fra pizzeria: Leder stadig efter tvillingebror

En 24-årig kvinde mistænkes for at køre rundt med en fem måneder gammel baby, efter hun har stjålet en bil ved et pizzeria
Tvillingebrødre kidnappet
Amerikansk politi leder efter en 24-årig kvinde, der har stjålet en bil med to tvillingedrenge i.
 Foto: NATIONAL CENTER FOR MISSING & EXPLOITED CHILDREN

En eftersøgning er i fuld gang efter en kvinde, der er mistænkt for at have stjålet en bil med to fem måneder gamle tvillingebrødre i Ohio.

Mens den ene af de to børn, der sad i bilen, Kyair Thomas, blev fundet på en parkeringsplads i lufthavnen i Dayton, fortsætter søgningen efter hans bror Kason, som, man tror, stadig er i 24-årige Nalah Jacksons varetægt.

Det skriver People.

Politiet i Colombus, Ohio, har forsøgt at række ud til den 24-årige kvinde, der er hjemløs, under et pressemøde med en bøn om, at hun sætter den lille dreng af et sikkert sted.

– Vi beder sig om at levere Kason tilbage. Vi kan endda hente ham, lyder det fra politichef Elaine Bryant.

Derudover beder Elaine Bryant også offentligheden om hjælp til at se efter og videregive informationer, selv hvis det ikke virker relevant.

– Det kunne være et babytæppe eller et bilsæde, siger hun.

Mor var på pizzeria

Ifølge politichefen var tvillingernes mor mandag aften gået ind på et pizzeria for at hente en ordre. Da hun kom tilbage for at se efter bilen, var den væk.

Mandag ledte 60 betjente efter bilen og de forsvundne børn.

Kvinden blev fanget på overvågning, da hun ankom i den stjålne bil til en tankstation, hvor hun bad om penge.

Sponsoreret indhold