Kendte4. september 2022

Finlands seje blikfang: Dancing Queen

I Mumitroldenes land gør statsministeren tingene på sin helt egen måde – det enten forarger eller vækker respekt
Sanna Marin
Når man som Sanna Marin er vokset op i en såkaldt regnbuefamilie, deltager man selvfølgelig også i Pride-festivalen i Helsinki.
 Foto: Ritzau Scanpix

Må en statsminister gå med vennerne på diskotek midt om natten? Er det i orden, at hun bruger statsministerboligen til fester og at hendes berusede veninder smider toppen samme sted?

Sanna Marin har i den seneste tid været udsat for kritik og mistænkeliggørelse, fordi en privat video af den dansende og formentlig berusede regeringsleder og hendes venner blev delt på de sociale medier.

Sanna Marin
Så er der fest – statsministeren til venstre med vennerne på den private video, som nogen mente var upassende – og som betød, at Sanna har taget en narkotest, som viste negativ.
 Foto: Ritzau Scanpix

Finlands 36-årige statsminister er tidligere kritiseret for at dukke op på en natklub med sine venner. Efter afsløringen af dansevideoen, der var optaget under en privat sammenkomst, måtte hun lukke munden på kritikerne ved at tage en narkotest, som viste sig at være negativ. Sanna Marin havde altså intet ulovligt foretaget sig.

Kun et menneske

– Det har ikke været nogen let periode. Jeg ville foretrække, at folk fokuserede på mit arbejde fremfor mit privatliv. Jeg har ikke misset en eneste arbejdsdag eller opgave. Men jeg er også kun et menneske. Og midt i denne alvorlige tid har også jeg behov for glæde og sjov. Men jeg vil lære af det, der er sket, lød det fra den socialdemokratiske regeringsleder, som kæmpede med at holde tårerne tilbage, da hun kom med denne udtalelse.

Sanna Marin
Selv om man skal tale NATO med Sveriges statsminister Magdalena Andersson, kan man som statsminister sagtens tage sin elskede læderjakke på
 Foto: Finnish Government

Den lækkede festvideo har gjort Finlands regeringschef til en kultfigur over hele kloden. Overalt på sociale medier som Facebook og twitter vælter det ind med positive reaktioner:

– Her ser vi en statsminister, der viser, at man kan have det sjovt og samtidig være god til sit job.

– Sanna Marins problem er, at hun er helt normal.

– Finland, hvis det er det værste, jeres statsminister gør, så er jeg misundelig. Hilsen en amerikaner.

Teenagekærester

Sanna Mirella Marin blev for to år siden gift med den tidligere fodboldspiller Markus Räikkönen, 36. De har dannet par i 17 år og er forældre til Emma på fire år.

Sanna Marin og Markus Räikkönen
Sanna og Markus Räikkönen har holdt sammen, siden de var teenagere. De blev gift for to år siden.
 Foto: Pasi Murto

Sanna er vokset op i små kår i en lejebolig uden sin nu afdøde far. Han var alkoholiker og forlod Sanna og hendes mor, mens Sanna var helt lille. Sannas mor flyttede sammen med en anden kvinde, som blev mor nummer to for Finlands dengang kommende statsminister.

– Jeg voksede op i den tro, at alt var muligt, for min mor sagde, at jeg kunne blive hvad som helst. Det fortæller jeg også min egen datter hver dag – at hun kan blive det og det. At piger kan ændre verden.

Bagerjomfru

Sanna Marin blev den første i familien, som blev student. Hun tjente til dagen og vejen som bagerjomfru, mens hun tog en uddannelse i Offentlig Forvaltning på Tampere Universitet.

Sanna Marin
Statsministerens datter Emma har været med mor til miljøudvalgsmøde i den finske rigsdag. Hun kan lige så godt lære, hvad det handler om. Emma er i dag fire år.
 Foto: Instagram (Sanna Marin)

Efter at hun i nogle år havde beskæftiget sig med kommunalpolitik blev Sanna i 2015 valgt ind i den finske rigsdag for Socialdemokratiet. Fire år senere blev hun transport- og kommunikationsminister.

I december 2019 måtte den daværende statsminister Antti Rinne på grund af en politisk skandale forlade sin post, og det gjorde Sanna Marin til Finlands statsminister nummer 46. I en alder af 34 år blev hun samtidig verdens yngste regeringschef.

Aldrig har Sanna Marin været mere populær end nu, så mon ikke hun bliver siddende på posten som Finlands statsminister nogle år endnu?

Sponsoreret indhold