Annonce
KrimiI går

Tv-profil skal fortsat sidde fængslet efter bombe i narkosag: Har fundet ny DNA

Retssagen mod en tidligere dansk tv-profil og hendes ekskæreste skulle have været afgjort i dag - men nu er der fundet nye beviser i sagen
cocaine powder heap on black table with bank card
Ifølge politiet har den tidligere store tv-profil solgt hård narkotika med sin ekskæreste - blandt andet kokain. Torsdag skulle sagen være blevet afgjort, men i stedet kom forsvarerne med lidt af en bombe.
 Foto: Colourbox
Annonce

TIP OS ANONYMT: Kender du mere til sagen? Skriv en fortrolig mail til journalisten på saad@sh.dk

LÆS OGSÅ: Dokumentfalsk og vaskemaskine-tyveri: Nye anklager mod "De sjældne danskere"-kendis

Torsdag skulle have været afgørelsens dag for en 34-årig tidligere tv-profil og hendes ekskæreste.

I stedet endte det hele med flere nye spørgsmål og ikke en endelig dom - der er nemlig blevet fundet nye DNA-spor til sagen, der kan ende med at få afgørende betydning.

Derfor endte sagen med at blive udsat til starten af februar.

Tv-profilen sidder på anklagebænken i en narkosag sammen med sin ekskæreste. Politiet mener, at den 34-årige kvinde har været i besiddelse af en stor mængde narkotika, som hun havde hensigt til at sælge videre.

Annonce

Her var der blandt andet tale om kokain, MDMA og hele otte kilo hash.

Hun nægter sig skyldig.

Under torsdagens retsmøde ved Retten i Horsens - hvor SE og HØR var til stede - kom det frem, at der højst sandsynligt er fundet DNA fra to andre personer, som forsvarerne for tv-profilen og ekskæresten vil have i retten for at vidne.

Disse DNA-spor er med "højeste sandsynlighed" fundet på en vakuumpakke med kokain og en taske, og tilhører to endnu ukendte personer i sagen, kom det frem i retten.

Retten i Horsens, onsdag den 6. april 2022.
Dagens retsmøde, der endte med at blive udsat efter lidt over en time, blev afholdt ved Retten i Horsens.
 Foto: Bo Amstrup / Ritzau Scanpix

Sag udsat: Skal stadig sidde fængslet

Forsvarsadvokaten for den tidligere tv-profil og den medtiltalte ekskæreste anmodede begge om en udsættelse af sagen efter de nye fund.

Annonce

Men de havde ikke noget krav om løsladelse af deres klienter - derfor skal de fortsat sidde varetægtsfængslet i sagen, der egentlig skulle have været afgjort tilbage i starten af december.

Anklageren mente derimod, at sagen sagtens kunne fortsætte, hvilket domsmandsretten var ganske uenige i - sagen endte derfor med at blive udsat.

Den 34-årige tv-profil og hendes ekskæreste har altså brugt julen bag tremmer. Og her skal de blive siddende indtil i hvert fald 6. februar.

Annonce

- Jeg vil bare gerne have, at vi kommer til bunds i denne sag, lød det fra tv-profilens forsvarer, der ikke kæmpede for en løsladelse, for retten.

Sagen blev derfor udsat til 6. februar, hvor der forhåbentlig kan falde en dom.

SE og HØR dækkede torsdagens retsmøde live. Det har vi også gjort de to forgangne gange. Du kan læse eller genlæse livebloggen nedenunder:

Annonce

Sponsoreret indhold