TV 2 meldt til politiet af Ekkofonden efter afslørende dokumentar

LÆS OGSÅ: Remee om alvorlige anklager mod partner: - Super fed fyr
Morten Spiegelhauer og "Operation X" er igen havnet i mulige problemer efter det seneste afsnit af den afslørende dokumentar.
Her har TV 2 undersøgt svindel i forbindelse med bosteder, hvor særligt Ekkofonden er blevet taget under kærlig behandling i programmet.
Men nu har lige netop Ekkofonden meldt TV 2 til politiet, efter Morten Spiegelhauer og resten af holdet besøgte fondens store gods og forsøgte at komme i kontakt med direktør Thomas Kudahl, skriver Ekstra Bladet, der har været i kontakt med Spiegelhauer.
De mener nærmere bestemt, at Morten Spiegelhauer har overtrådt straffelovens §264 stk. 1, der handler om at have skaffet sig ulovlig adgang til Ekkofondens kontor, ligesom de mener, at TV 2 ulovligt har fotografet og optaget på kontoret samt nægtet at forlade stedet.
Den erfarne journalist afviser, at han og resten af produktionen har handlet i strid med både straffeloven og de presseetiske regler.
- Der er et skilt ude ved døren, så jeg træder indenfor, hvor jeg egentlig tror, der er en reception. Det er der ikke, men et nyt skilt siger: 'Vi holder til på første sal', hvor jeg så går op. Så står jeg og råber 'hallo', indtil der kommer en medarbejder gående, som siger, at Thomas (Thomas Kudahl, direktør for Ekkofonden) ikke er her, fortæller Morten Spiegelhauer til Ekstra Bladet.
I TV 2-dokumentaren ser man, hvordan Spiegelhauer får kontakt til en medarbejder, der sidder mutters alene på kontoret.
Han er tydeligvis begejstret for selskabet - han ender i hvert fald med at spørge den kendte journalist om en selfie. Her afviser han, at det er for at vise billedet til hans chef, Thomas Kudahl, som Spiegelhauer ellers er på jagt efter.
I den forbindelse ender tv-holdet med at filme den unge medarbejder, hvilket han i dokumentaren giver udtryk for er helt i orden.
Til slut i dokumentaren hører man, at Nordjyllands Politi nu efterforsker Fonden Semai, der er programmets omdrejningspunkt.
Hverken Morten Spiegelhauer eller TV 2 har hørt fra politiet, fortæller de til Ekstra Bladet.