Krimi3. december 2019

Stor undersøgelse: Lærinde havde sex med fem elever

En 30-årig lærerinde sagde sit job op, efter det kom frem, at hun havde haft seksuelle forhold med flere elever på en skole
https://imgix.seoghoer.dk/media/article/191202-fiona-viotti.jpg
 Foto: Privatfoto

Bishops Diocesan College er kendt for at være et af de bedste gymnasier i Sydafrika for drenge.

Nu er den kendte skole blevet omdrejningspunktet i en skandale, hvor en lærinde har haft sex med flere elever.

Det er netop kommet frem, at den 30-årige lærerinde Fiona Viotti over en syv-årig periode har haft seksuelle forhold med fem forskellige elever fra prestige-gymnasiet.

Artiklen forsætter under billedet.

https://imgix.seoghoer.dk/31587_395315797450_6808758_n.jpg
 Foto: Facebook

Bishops Diocesan College ligger i et rigmandskvarter i Cape Town. Foto: Facebook

Det viser en intern-undersøgelse, som skolen har lavet. Det skriver avisen The South African.

10. oktober i år blev skolen første gang bekendt med, at Fiona Viotti havde haft sex med en elev. Forældrene til en af de drenge, der havde haft et forhold til skolelæreren kontaktede skolens inspektør, Guy Pearson.

Dagen efter sagde lærerinden sit job op.

- Fordi lærerinden selv sagde sit job op på Bishops med omgående effekt fra 11. oktober 2019, vil der ikke blive indledt nogen form for disciplinær sag mod hende for at have brudt skolens interne regler, siger Guy Pearson til News 24.

Artiklen forsætter under billedet.

https://imgix.seoghoer.dk/2019-12-03_15_38_04-window.jpg

Fiona Viotti var træner for skolens vandpolohold. Foto: Privat

Flere sydafrikanske aviser beskriver sagen som en skandale for skoen, der ligger i velhaverkvarteret Rondebosch i Cape Town.

Samtidig med at den 30-årige lærerinde, der underviste i historie og trænede skolens vandpolo-hold, sagde sit job, begyndte der at florere sexvideoer af hende og en elev på sociale medier.

Daily Mail skriver, at det lærerinden selv, der har filmet de meget intime videoer.

Ifølge The South African viste den interne undersøgelse, at Fiona Viotti kun havde sex med elever over den seksuelle lavalder.

I 2018 blev den 30-årige kvinde gift med rigmanden Pavo Viotti, ifølge skolens undersøgelse havde Fiona affærerne med drengene både før og efter, at hun blev gift.

Sponsoreret indhold