Krimi29. august 2022(opd. 29. august 2022)

Shit for en druktur: Ville kapre dansk færge i nat

Fuld mand ville til Fanø - og tog sagen i egen hånd, da færgen ikke sejlede
Det er tvivlsomt, om manden kunne have "fået gang i" Fanøfærgen, selvom han altså lykkedes med at komme ombord.
Det er tvivlsomt, om manden kunne have "fået gang i" Fanøfærgen, selvom han altså lykkedes med at komme ombord.
 Foto: Jens Christian Top/Ritzau Scanpix

TIP OS: Kender du mere til sagen? Del din viden i en mail til tip@seoghoer.dk

Der er tømmermænd. Og så er der SERIØSE tømmermænd, som en 58-årig mand fra Bramming i dag kæmper med.

For da han natten til i dag pludselig fik lyst til en tur til Fanø, tog han sagerne i egen hånd, skriver JydskeVestkysten.

Og det skulle han ikke have gjort.

For i stedet for en overfart endte manden i håndjern. Både fordi han først ringede til politiet og truede med at "kapre og sænke" Fanøfærgen.

Men ikke mindst fordi han senere - meget til politiets overraskelse - faktisk mødte op ved færgen i Esbjerg Havn, kravlede over et hegn og hoppede ombord.

Manden blev dog hurtigt anholdt og kan nu se frem til en tur i retten for sine berusede ugerninger.

Sponsoreret indhold