Sanjay Shah skal blive i fængslet til 2027

Læs også: Sanjay Shah dømt: Her er dommen
Sanjay Shah har anket den dom, han sidste år fik i byretten for milliardsvindel af den danske statskasse.
Landsretten afsiger først dom i maj 2027, og indtil da skal Shah sidde varetægtsfængslet.
Det har Østre Landsret slået fast i en kendelse onsdag.
Shah selv havde ønsket at bo på luksushotellet Stay i Nordhavn, indtil hans ankesag skal for retten.
Shah blev anholdt og fængslet i sagen i Dubai i maj 2022 og siden udleveret til Danmark. Han vil dermed have siddet fængslet i fem år, før han får en endelig dom.
Det vil ifølge hans forsvarer formentlig være danmarkshistoriens længste varetægtsfængsling.
Sanjay Shah blev idømt 12 års fængsel for sin svindel.
Han blev derudover udvist af Danmark og fik frakendt retten til at indgå i erhvervsmæssig ledelsessammenhæng.
Samtidig fik han konfiskeret mere end syv milliarder kroner. Allerede dengang lød det fra en af Shahs advokater, Mikael Skjødt, at der var lange udsigter til en ankesag.
- Der er ingen, der har større interesse i at dukke op i en ankesag end Sanjay Shah. Hvis ikke han dukker op, bliver anken afvist. Så bliver dommen fra Glostrup endelig, og han har fået 12 års fængsel, sagde advokaten dengang efter retsmødet til Ritzau.