Rasmus Paludan skaber drama i retten: Nægter at sige det

I den første straffesag om utilbørlig behandling af et religiøst skrift nægter partistifter Rasmus Paludan og en af hans bekendte sig skyldige.
Det siger mændenes forsvarer i Retten på Bornholm fredag formiddag.
Under premieren på en domstols prøvelse af en sag om den omstridte koranlov er Paludan mødt frem iført en slags uniform. Det er en mørkeblå kappe samt en blød hat i samme farve med en stor hvid fjer.
Han nægter at oplyse sin fødselsdato, da retsformanden spørger ham. Og mod sædvane får han lov til at beholde sin hovedbeklædning på under retsmødet.
Tiltalen handler om, at de to mænd i forbindelse med Folkemødet i juni sidste år skal have behandlet en koran utilbørligt.
Der blev revet sider ud af bogen. Den blev tilsølet, da den faldt ned i en vandpyt. Og bogens omslag blev revet delvist af, mens episoden blev filmet og livestreamet på partiet Stram Kurs' åbne Facebook-profil.
Loven blev vedtaget i december 2023 efter en intens debat. En række koranafbrændinger havde vakt stor vrede i flere lande.
For at imødegå billedet af et land, som tillader forhånelse og nedgørelse af andre landes kulturer, religioner og traditioner, var det nødvendigt med en lovændring, lød det i en udtalelse fra regeringen.
Straks fra sagens begyndelse er der strid. Således bestrider mændenes forsvarer kravet fra anklageren om konfiskation af en koran.
- Der er overhovedet ikke nogen koran at få konfiskeret, siger advokat Hedegaard.
Rasmus Paludan oplyser, at den mørkeblå dragt skyldes, at han er storvogter i bevægelsen Nordens Vogtere.
Retsmødet indledes med afspilning af en cirka 45 minutter lang video fra optrinet på Folkemødet. Anklageren vil kræve bødestraf.