Politiet: Ib er fundet

Syd- og Sønderjyllands Politi ledte torsdag formiddag med lys og lygte efter 87-årige Ib, der var forsvundet, men nu er der godt nyt.
'Vores eftersøgte, Ib på 87, er fundet i god behold. Han er kold, men har det efter omstændighederne godt. Supergodt arbejde af vores gode samarbejdspartnere fra forsvarets helikopter og dygtige hundeførere./Vagtchefen', skriver politiet på deres Twitter-profil.
Tidligere på dagen skrev politiet følgende på Twitter:
’Vi søger Ib på 87 år, der har forladt bopælen på Vestervang i Vojens. Savnede vurderes som svagelig og har muligvis mistet orienteringen. Iført mørkeblå jakke og bordeaux farvede busker. Set Ib – ring 114.’, skriver politiet på Twitter.
’Vi er stadig i gang med eftersøgningen i Vojens og er ret bekymrede for Ib. Tjek jeres carport, udestue, udhus mv. Han kan have mistet orienteringen og søgt ly for natten. Vagtchefen’