Politiet kørte mand til område ved Amagermotorvejen - kort efter blev han fundet død: DUP går ikke ind i sagen

TIP OS: Kender du mere til sagen? Skriv en mail til kmr@sh.dk
Stor mystik har omkranset sig om det dødsfald, der fandt sted mandag morgen.
Her blev en mand fundet død i området ved Selinevej på Amager. Politiet meldte mandag formiddag ud, at meget tyder på, at manden havde mistet livet som følge af et trafikuheld.
Den Uafhængige Politiklagemyndighed blev inddraget i sagen, fordi den nu afdøde mand forinden var blevet transporteret til området af en patrulje.
Myndigheden har blandt andet til opgave at undersøge sager, hvor personer er kommet alvorligt til skade eller er omkommet efter politiets indgriben eller i politiets varetægt.
Artiklen fortsætter under billedet …

Foto: Presse-fotos.dk
Til SE og HØR oplyser DUP, at de ikke har vurderet, at sagen skal behandles hos dem.
- Det er vurderet, at der ikke er noget varetægtsforhold. Altså manden har ikke været i politiets varetægt, da hændelsen skete, siger Hanne Christensen, der er specialkonsulent hos Den Uafhængige Politiklagemyndighed.
Hun ønsker ikke at svare på, hvorfor manden i første omgang blev kørt ud til området omkring Selinevej, der for de stedkendte er et særdeles ødet område, tidligt mandag morgen.
Artiklen fortsætter under billedet …

Foto: Presse-fotos.dk
Politiet beskrev tidligere mandag morgen dødsfaldet som "mistænkeligt" og om eftermiddagen afspærrede de motorvejen i en time for at undersøge det nærmere.