Krimi15. september 2023

Norsk TikTok’er advarede om trusler før sin død: Nu er mand sigtet for drab

Norsk politi har anholdt og sigtet en mand i 20’erne for drabet på Jonas Aarseth Henriksen, der blev fundet dræbt i sin bil i august
Jonas Aarseth Henriksen blev myrdet den 17. august. Knap en måned senere er en mand nu sigtet for drab. 
Jonas Aarseth Henriksen blev myrdet den 17. august. Knap en måned senere er en mand nu sigtet for drab.
 Foto: Privat

En uhyggelig sag hos vores norske naboer har måske fået sit gennembrud.

Torsdag blev en mand anholdt i en drabssag, som har haft stor bevågenhed mod nord.

Den 17. august blev den 30-årige Tiktoker Jonas Aarseth Henriksen fundet dræbt nær et sommerhusområde i det sydlige Norge.

Jonas Aarseth Henriksen var på TikTok kendt som ”Lastebiljonas”. På sin profil delte han ifølge VG humoristiske videoer fra hverdagen.

Men alt var ikke sjov og ballade i vognmandens liv.

To år før hans død begyndte en række ubehagelige hændelser i hans tilværelse, som han til sidst delte med sine 51.000 følgere.

Blandt andet blev hans varevogn brændt ned til grunden med en brandbombe i 2021. Personen, der kastede bomben blev fanget på et overvågningskamera, men aldrig fanget.

To måneder senere blev også en cementbil, som Jonas firma ejede, sat i brand. Politiet mistænkte efterfølgende forsikringssvindel, og to personer, som Jonas kendte, blev varetægtsfængslet. De blev senere løsladt uden at blive sigtet.

Knap et halvt år gik, og nu var det en lastbil, der tilhørte tiktokerens firma, der bliver sat ild til.

Overfaldet

I 2022 var den gal igen. En lokal avis berettede, at en anonym mand var blevet overfaldet på vej til arbejde. Det viser sig senere at være Jonas, der var tale om.

I alt oplevede Jonas Aarseth Henriksen ifølge sig selv 14 sager med vold, hærværk, brand og vandalisering.

I et Facebook-opslag gav han to måneder før sin død udtryk for sin frustration og frygt.

– Dette mareridt er blevet så slemt, at jeg behøver al den hjælp, jeg kan få, skrev den 30-årige mand blandt andet.

Efter at hans bil derefter blev overhældt med gul maling udlovede Jonas Aarseth Henriksen en dusør på 50.000 norske kroner, hvis nogen kunne komme med oplysninger, som kunne hjælpe politiet.

Det gav dog ikke pote. I stedet kunne han en måned senere konstatere, at en eller flere personer havde skrevet ”Tyster Jonas” – på dansk "Forræder Jonas” – flere steder i den lille by Hønefoss, hvor han arbejdede.

14 dage senere fik mareridtet en ende, men desværre var det den triste af slagsen.

Den 17. august blev Jonas Aarseth Henriksen fundet død i sin bil i et sommerhusområde. To dage senere oplyste politiet, at der var tale om drab. Jonas var blevet skudt.

Mand i 20'erne sigtet for drab

Og således er vi tilbage ved den aktuelle anholdelse.

En mand i slutningen af 20’erne er torsdag formiddag anholdt og sigtet for drabet på Jonas Aarseth Henriksen.

Det skriver NRK.

Ifølge mediet er den anholdte ikke en mand, man tidligere har forhørt i forbindelse med mordet.

Manden skal tidligere have været i kontakt med politiet, senest i 2022 da han blev dømt i retten i Oslo for at have truet en politibetjent og hans familie.

Manden er også to gange dømt for vold mod tjenestemand.

Det norske politi udelukker ikke, at der kan ske flere anholdelser i sagen.

Sponsoreret indhold