Krimi3. juli 2022(opd. 4. juli 2022)

Lawrence var på job: - Folk flygtede ind til os

En medarbejder hos KFC i Fields fortæller nu om chokerende scener, efter der blev affyret skud i Fields
For at kunne vise dig denne video, beder vi dig acceptere marketing og statistik cookies.
Vidnet fortæller her om skyderiet.
 Video: Presse-fotos.dk

TIP OS: Kender du mere til sagen? Del din viden i en mail til tip@seoghoer.dk

Der er søndag aften blevet affyret skud i storcenteret Fields i København.

En medarbejder i fastfood restauranten Kentucky Fried Chicken i Fields fortæller om de kaotiske scener, der udspillede sig i sekunderne efter skuddene faldt.

- Vi havde lige fået fri fra arbejde, da vi hører flere skud.

- Der kommer flere mennesker flygtende ind i restauranten, hvor nogen hopper over skranken for at komme væk, og flere løber ind i vores omklædningsrum, fortæller Lawrence Donnovan til presse-fotos.dk

HAR DU DET SVÆRT?

Hvis du er i krise eller har tanker om selvmord, så sig det til nogen.

Ring til Livslinien på 70 201 201.

Livslinien har åbent året rundt fra 11-05.

Politiet meddeler på Twitter, at de har anholdt en person efter de forfærdelige scener i Fields.

Hos KFC forsøgte man at hjælpe de mange mennesker, der panisk løb ind i restauranten.

- Vi barrikaderede indgangene og tog os af alle babyer og børn, og sørgede for at de havde vand og cookies, fortæller KFC-medarbejderen videre i interviewet.

- Vi blev nødt til at vente 45 minutter herefter, og det er helt oppe under taget i Fields. Det var ekstremt varmt, fordi der ikke er nogen vinduer eller noget udluftning.

- Vi sørgede bare for, at alle dem der var i panik slappede af, og efter en time eller noget fik vi at vide, at vi kunne komme ud, fortæller en lettere prustende Lawrence Donnovan til presse-fotos.

Der er endnu ingen forlydender om, hvor mange der er kommet til skade efter skyderiet i Fields søndag aften.

- Det lød til, at der blev affyret seks eller syv skud i alt, slutter Lawrence Donnovan af.

SE og HØR følger sagen.

Sponsoreret indhold