Kvinde dømt: Gik på bar, mens offer blødte ihjel

Med store blodpletter på tøjet satte Ane Birthe Nuno Nielsen sig ind på Mallorca Bar i Aalborg for at drikke sig fuld.
Ikke langt derfra lå en 79-årig mand og forblødte i hendes lejlighed, efter hun havde stukket ham adskillige gange med en kniv.
Nu er den 54-årige kvinde blevet idømt 13 års fængsel for drabet på den 79-årige mand.
Det skriver Nordjyllands Politi på Twitter.
Mordet fandt sted den 22. november i 2018. Ane Birthe Nuno Nielsen og den 79-årige mand mødtes på Mallorca Bar i byen.
De forlod beværtningen ved 14-tiden sammen.
Ifølge Nordjyske tog de to hjem til den nu morddømte kvinde, hvor de kom op og skændes. Det endte i et slagsmål, der blev fatalt for den ældre mand fra Fjerritslev.
Ane Birthe Nuno Nielsen har ifølge Nordjyske forklaret i retten, at hun mishandlede manden gennem flere timer. Det gjorde hun med en kniv, som hun både stak og snittede ham med.
Undervejs holdt hun flere rygepauser, fortalte hun i retten. Ifølge politiets obduktionsrapport blev manden stukket 90 gange med en kniv, der førte til at han forblødte.
Hun fortalte også i retten, at hun bagefter gik tilbage til Mallorca Bar for at drikke sig fuld. Den 54-årige kvinde ringede selv til politiet og fortalte om sine forbrydelser.
Kort tid efter blev hun anholdt på stedet iført noget meget blodigt tøj.
Hun erkendte under retssagen, at hun med vold med døden tilfølge havde dræbt manden.
Ifølge Nordjyske har Ane Birthe Nuno Nielsen og hendes advokat udbedt sig betænkningstid til, om de vil anke dommen på 13 års fængsel.