Katte skudt på den samme vej: Røntgenbilledet afslørede hagl i rygsøjlen

- Da hun vil ind til køkkenet, kan jeg se, at hendes bagben ikke fungerer. De hænger bare efter hende, fortæller Rikke Poulsen til Lolland-Falsters Folketidende.
Hun troede først, det bare var en byld, da hun så hullet i maven på hendes kat, Cimille. Selvom benene tydeligvis ikke fungerede, kunne hun i første omgang ikke lægge to og to sammen, da katten kom slæbende på terrassen i mandags.
Hun tog straks Cimille til dyrlæge.
- Dyrlægen barberer pelsen af og tror, det er et skud. Røntgenbilledet afslører, at der var hagl i rygsøjlen, og derfor var hun blevet lam i bagbenene, fortæller Rikke Poulsen, der måtte få sin kat aflivet.
Rikke Poulsen bor i Nakskov på den lille vej Rolfsvej med godt 20 huse.
Lidt længere nede ad vejen bor Anita Rasmussen. Tidligere på året måtte hun også få sin kat, Sigurd, aflivet, da også han kom hjem efter at være blevet skudt.
Ingen af kvinderne har lyst til at stå frem med billede, men har valgt at dele deres historier for at gøre opmærksom på problemet.
Sigurd kom haltende hjem i slutningen af januar, fortæller Anita Rasmussen.
- Der gik nogle dage, og han blev ved med kun at gå på tre ben. Jeg tog ham til dyrlæge, og de kunne ikke rigtig finde noget. Så tager de røntgen og kan se, at der sidder et hagl ved rygsøjlen, siger hun til Lolland-Falsters Folketidende.
- En aflivning er det eneste rigtige, for vi kan ikke operere det væk, kan jeg huske de sagde, fortæller hun.
Sammen med sin familie var hun kun lige flyttet ind i huset på Rolfsvej, da det skete.
- Jeg synes selvfølgelig, det er voldsomt. Før boede vi kun to veje længere henne, så mine katte var vant til at færdes i området, siger hun og fortsætter:
- Vi var selvfølgelig berørte over det og rigtige kede af det. Vi var rigtig glade for den kat, siger hun og fortæller, at hun dengang ikke valgte at melde episoden til politiet.
Anita Rasmussen fortæller, at hun ikke har billeder af Sigurds skader.
Rikke Poulsen har derimod meldt skuddet mod Cimille til ordensmagten.
- Jeg ved, at vores kat var meget bange for andre og sky. Hun er ikke gået særlig langt væk, siger hun og fortæller, at hun for blot et halvt år siden havde adopteret Cimille.
Hun frygter, at det er en, der bor meget tæt på, der skyder kattene.
- Vi hører ind i mellem om aftenen nogle skud, men om det er tre eller otte huse væk, ved jeg ikke.
- Det er megauhyggeligt. Det er en forfærdelig oplevelse, siger Rikke Poulsen.
Ingen af kvinderne har nogen idé om, hvem der kunne finde på at gøre det.
- Jeg er helt med på det her med, man skal holde sin kat på egen matrikel, og det har jeg ikke gjort. Men at gå derfra til at tænke, at man må slå andres katte ihjel – det er lige "next level", siger Anita Rasmussen til Lolland-Falsters Folketidende.
Hos lokalpolitiet i Nakskov bekræfter politikommissær Lars Slente, at man har modtaget en anmeldelse fra Rikke Poulsen.
- Vi har også haft en lignende sag tidligere på måneden lidt nord for Nakskov, siger han og slår samtidig fast, at der ikke er noget, der indikerer, at de to sager i denne måned har nogen sammenhæng.
- Selvfølgelig ser man på, hvordan katten er kommet til skade, og hvilke skader den har. Men hvilke efterforskningsskridt, man præcist kommer til at tage i de konkrete sager, ved jeg ikke, siger politikommissæren.
Han forklarer, at man skal et godt stykke tilbage for at finde lignende anmeldelser udover de to tilfælde fra juli.
- Det er ikke noget, hvor jeg tænker, at nu har vi set flere tilfælde af det samme inden for forholdsvist kort tid i det samme område. Derfor tænker jeg ikke, man skal gå at være bange for at lukke sin kat ud, siger han.
Da Folketidende gør ham opmærksom på tilfældet fra januar, som ikke blev politianmeldt, er opfordringen klar:
- Jeg vil da helt sikkert opfordre til, at man kontakter politiet, hvis man oplever det her, om ikke andet bare for at få det registreret. Det er vores eneste mulighed for at se, om der er en tendens til et eller andet, for det er på baggrund af den viden, vi har, vi sætter ind, siger Lars Slente til Lolland-Falsters Folketidende.
Folketidende har været i kontakt med Byens Dyreklinik i Nakskov, som både fik Rikke Poulsens kat og katten, der blev skudt nord for Nakskov, ind.
- Vi har haft de to, og det er mistænkeligt, at de er så tæt på hinanden. Det er ikke normalt noget, vi ser så meget til, fortæller veterinærsygeplejerske Emilie Møller.
Folketidende har ligeledes taget kontakt til Nakskovs anden dyrlæge, Dyrlægehuset Nakskov, for at høre, hvor ofte man her hører om katte, der er blevet skudt. Her var chefen på ferie, og derfor ønskede man ikke at udtale sig.