Kænguru sluppet ud af zoo: Væk på 2. døgn

Siden en kænguru slap fri onsdag morgen i Lintrup ved Ribe, har den zoologiske have, som ejer den, ikke haft held med at fange den.
Det siger Dennis Jensen, som er zoochef i Glad Zoo i Lintrup, til TV Syd.
Kænguruen er set flere gange på Kongeåvej og Lintrupvej af bilister, men den når at hoppe væk, før Dennis Jensen og en dyrlæge ankommer.
Det er selv om Dennis Jensen bor få kilometer væk, fortæller han til TV Syd.
Onsdag eftermiddag skrev Syd- og Sønderjyllands Politi på Twitter, at man skulle kontakte politikredsen, hvis man så en kænguru i området.
Kan ende med at skyde den
Hvis ikke det lykkes at få den bedøvet, kan de risikere at være nødt til at skyde den.
- Der kan vi ende både for trafiksikkerheden og for dyrets skyld. Bliver den strejfet af en bil, så finder vi den ikke, og så vil den komme til at lide.
- Og så skal der ikke være nogen, der kører galt, fordi de forsøger at undvige. Det vil jeg ikke have på min samvittighed, siger Dennis Jensen til regionalmediet.
Dennis Jensen fortæller til TV Syd, at man ikke selv skal forsøge at fange den.
- Man kan på ingen måde løbe så stærkt som den, så man skal ikke forsøge at fange den selv. Det bedste, man kan gøre, er at holde øje med den og blive der på afstand, siger han.
Selv om den som udgangspunkt ikke er farlig, anbefaler han, at man holder sig minimum 10 meter væk fra den.
Hvis man ser den, skal man kontakte politiet eller den zoologiske have. Så kommer zoochefen sammen med en dyrlæge, så kænguruen kan blive bedøvet og komme tilbage til Glad Zoo, siger Dennis Jensen til TV Syd.