Krimi30. juli 2023 (opd. 5. september 2024)

Jager stadig 19-årige Aleks Nika: Han er farlig

Flygtet for en institution for voksne kriminelle udviklingshæmmede - hvis du ser ham, så må du IKKE tage kontakt
Sådan ser den efterlyste Aleks Nika ud.
Sådan ser den efterlyste Aleks Nika ud.
 Politifoto

Søndag leder Midt- og Vestsjællands Politi stadig efter 19-årige Aleks Nika, som er flygtet fra en sikker institution lørdag morgen.

Det skriver politikredsen på det sociale medie X, som tidligere hed Twitter.

Ifølge politiet er han flygtet fra Kofoedsminde, som er en sikret døgninstitution for voksne kriminelle udviklingshæmmede.

Da politiet første gang efterlyste den 19-årige lørdag, lød det, at han var flygtet fra den nærliggende institution Stevnsfortet.

Men det er altså ikke korrekt, skriver politiet søndag formiddag.

- Han er rettelig flygtet fra Kofoedsminde, der er beliggende ved Stevnsfortet, lyder det.

Kofoedsminde har to afdelinger, som er placeret på Stevnsfortet. Det har søndag ikke været muligt at få oplyst, om det er en af de to afdelinger, som han er flygtet fra.

Det har heller ikke været muligt at få mere præcise oplysninger om omstændighederne ved lørdagens flugt.

Vagtchef Emil Grønning sagde lørdag til Ritzau, at politiet ikke umiddelbart vurderede, at den 19-årige er farlig.

Men hvis man ser ham, opfordrer politiet til, at man ikke kontakter ham, men i stedet ringer til politiet på telefonnummer 114.

Den 19-årige beskrives som værende 175 centimeter høj og almindelig af bygning. Han er muligvis iført et joggingsæt af mærket Armani.

Sponsoreret indhold